OZE bije rekordy w Niemczech

dodano: 2018-05-07 22:04
autor: Janusz Sulisz | źródło: pv-magazine/Burger

Niemcy_solar_flaga_360px.jpg W kwietniu Niemcy pokryły 12,1 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną dzięki instalacjom PV. Firma Eon ogłosił, że po raz pierwszy w Niemczech, w okresie od stycznia do kwietnia 2018 r., wyprodukowano ponad 10 mld kWh energii ze słońca. Ostatni tydzień kwietnia był najlepszym tygodniem dla OZE w 2018 r. z udziałem 53,2 proc. w wytwarzaniu energii elektrycznej w niemieckiej sieci.

wiatraki


Tylko w kwietniu OZE dało w Niemczech 4,8 mld kWh energii - prawie tyle samo co w poprzednich trzech miesiącach. Dla porównania, w kwietniu 2017 r. wyprodukowano tylko 3,9 mld kWh, podczas gdy produkcja energii słonecznej w kwietniu 2016 r. osiągnęła 3,7 mld kWh.

Tak rekordowa ilość wytworzonej energii elektrycznej może pokryć średnie roczne zużycie ponad 4 mln gospodarstw domowych.

Przez cały kwiecień naliczono 5,26 mld kWh pochodzących z systemów PV w Niemczech.
Według tej analizy stanowi to 12,1 proc. całkowitej produkcji energii. Turbiny wiatrowe osiągnęły 9,02 mld kWh, a udział 20,7 proc. w kwietniu. Z szacunków wynika, że łącząc się ze sobą (wiatraki + fotowoltaika), odnawialne źródła energii osiągnęły łączny udział 48,3 proc.

W weekendy wiosną lub wczesnym latem udział energii fotowoltaicznej i wiatrowej jest często bardzo wysoki, ponieważ zużycie energii jest dużo mniejsze niż w dni robocze w ciągu tygodnia. Przez cały dzień 1 maja energia wiatrowa stanowiła 44,1 proc. produkcji energii elektrycznej, a systemy PV 12,1 proc.

W wyniku tego wysokiego poziomu energii z OZE w Niemczech na giełdzie energii elektrycznej ponownie pojawiły się ujemne ceny. 1 maja ceny na energię elektryczną były ujemne w godzinach 0:00 - 18:00. Najniższy poziom został osiągnięty o godzinie 14.00: minus 58.96 euro za MWh. W tym czasie niemieckie elektrownie gazowe i węglowe zredukowały dostawy energii do mniej niż 10 proc. ich mocy. Elektrownie węgla brunatnego miały moc 40 proc., a elektrownie jądrowe 70 proc.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Single Multifeed Megasat

Specjalny konwerter Single Multifeed Megasat z bardzo wąskim promiennikiem N.F.:...

35 zł Więcej...

Konwerter Monoblock Twin 6° Opticum LMTP-04H

Tania wersja konwertera Universal Monoblock Twin marki Opticum (6 stopni...

79 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...