Gigantyczne instalacje PV w Arabii Saudyjskiej

dodano: 2018-05-10 11:48 | aktualizacja: 2018-05-14 21:29
autor: Janusz Sulisz | źródło: PV

Pole_solarne_mini Arabia Saudyjska mocno inwestuje w instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe. Ogłoszono wielki projekt instalacji PV, który być wybudowany na pustyni w Arabii Saudyjskiej. Po zakończeniu jej budowy w 2030 r., elektrownia łącząca wiele farm PV na pustyni, ma produkować 200 GW energii. Tylko w 2018 r. Arabia Saudyjska uruchomi 7 dużych projektów instalacji PV o łącznej wartości 3,3 GW.

panele solar PV


Projekty słoneczne w Arabii Saudyjskiej mają szanse realizacji, bo wspiera go Grupa Softbank, znana z inwestycji w roboty kroczące, ale także nowy następca tronu Arabii Saudyjskiej, Mohammed Bin Salman.

Największą elektrownią słoneczną świata jest Tenger Desert Solar Park w Chinach, znany również jako „The Great Wall of Solar”. Elektrownia ta produkuje energię o mocy 1,5 GW. Jednak już w 2018 r.w Arabii Saudyjskiej ma działać 7 nowych elektrowni PV o łącznej mocy 3,3 GW,a do tego 800 MW z wiatraków. Co ciekawe już za rok ma to być już 7,2 GW.  

Arabia Saudyjska produkuje 77 GWh energii elektrycznej. Dzięki nowym elektrowniom solarnym zwiększy swoje możliwości produkcji energii aż 3 razy. To kosztuje ogromne pieniądze - budżet projektu wynosi 200 mld dol. Istotne jest to, że energia słoneczna produkowana będzie na niewykorzystanej pustyni. Nasłonecznienie jest tam bardzo wysokie i jest dużo wolnej przestrzeni.  

Arabia Saudyjska zdaje sobie sprawę, że rezerwy ropy są na wyczerpaniu. Arabia Saudyjska, która jest jednym z największych eksporterów ropy naftowej na świecie, planuje w związku z tym zdywersyfikować swoją gospodarkę.

Królestwo Arabii Saudyjskiej planuje, że pozyska 9,5 GW mocy z wiatru i słońca do 2023 r. 

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

79 zł Więcej...

Multiswitch Opticum OMS TRQ 5/8 Platinum Line

Multiswitch Opticum OMS TRQ 5/8 Platinum Line rozdziela sygnał z...

199 zł Więcej...

'SAT Kurier' abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...