Gigantyczne instalacje PV w Arabii Saudyjskiej

dodano: 2018-05-10 11:48 | aktualizacja: 2018-05-14 21:29
autor: Janusz Sulisz | źródło: PV

Pole_solarne_mini Arabia Saudyjska mocno inwestuje w instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe. Ogłoszono wielki projekt instalacji PV, który być wybudowany na pustyni w Arabii Saudyjskiej. Po zakończeniu jej budowy w 2030 r., elektrownia łącząca wiele farm PV na pustyni, ma produkować 200 GW energii. Tylko w 2018 r. Arabia Saudyjska uruchomi 7 dużych projektów instalacji PV o łącznej wartości 3,3 GW.

panele solar PV


Projekty słoneczne w Arabii Saudyjskiej mają szanse realizacji, bo wspiera go Grupa Softbank, znana z inwestycji w roboty kroczące, ale także nowy następca tronu Arabii Saudyjskiej, Mohammed Bin Salman.

Największą elektrownią słoneczną świata jest Tenger Desert Solar Park w Chinach, znany również jako „The Great Wall of Solar”. Elektrownia ta produkuje energię o mocy 1,5 GW. Jednak już w 2018 r.w Arabii Saudyjskiej ma działać 7 nowych elektrowni PV o łącznej mocy 3,3 GW,a do tego 800 MW z wiatraków. Co ciekawe już za rok ma to być już 7,2 GW.  

Arabia Saudyjska produkuje 77 GWh energii elektrycznej. Dzięki nowym elektrowniom solarnym zwiększy swoje możliwości produkcji energii aż 3 razy. To kosztuje ogromne pieniądze - budżet projektu wynosi 200 mld dol. Istotne jest to, że energia słoneczna produkowana będzie na niewykorzystanej pustyni. Nasłonecznienie jest tam bardzo wysokie i jest dużo wolnej przestrzeni.  

Arabia Saudyjska zdaje sobie sprawę, że rezerwy ropy są na wyczerpaniu. Arabia Saudyjska, która jest jednym z największych eksporterów ropy naftowej na świecie, planuje w związku z tym zdywersyfikować swoją gospodarkę.

Królestwo Arabii Saudyjskiej planuje, że pozyska 9,5 GW mocy z wiatru i słońca do 2023 r. 

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

199 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K Hollex UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI marki Hollex o długości 3,0m w wersji...

89 zł Więcej...