Gigantyczne instalacje PV w Arabii Saudyjskiej

dodano: 2018-05-10 11:48 | aktualizacja: 2018-05-14 21:29
autor: Janusz Sulisz | źródło: PV

Pole_solarne_mini Arabia Saudyjska mocno inwestuje w instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe. Ogłoszono wielki projekt instalacji PV, który być wybudowany na pustyni w Arabii Saudyjskiej. Po zakończeniu jej budowy w 2030 r., elektrownia łącząca wiele farm PV na pustyni, ma produkować 200 GW energii. Tylko w 2018 r. Arabia Saudyjska uruchomi 7 dużych projektów instalacji PV o łącznej wartości 3,3 GW.

panele solar PV


Projekty słoneczne w Arabii Saudyjskiej mają szanse realizacji, bo wspiera go Grupa Softbank, znana z inwestycji w roboty kroczące, ale także nowy następca tronu Arabii Saudyjskiej, Mohammed Bin Salman.

Największą elektrownią słoneczną świata jest Tenger Desert Solar Park w Chinach, znany również jako „The Great Wall of Solar”. Elektrownia ta produkuje energię o mocy 1,5 GW. Jednak już w 2018 r.w Arabii Saudyjskiej ma działać 7 nowych elektrowni PV o łącznej mocy 3,3 GW,a do tego 800 MW z wiatraków. Co ciekawe już za rok ma to być już 7,2 GW.  

Arabia Saudyjska produkuje 77 GWh energii elektrycznej. Dzięki nowym elektrowniom solarnym zwiększy swoje możliwości produkcji energii aż 3 razy. To kosztuje ogromne pieniądze - budżet projektu wynosi 200 mld dol. Istotne jest to, że energia słoneczna produkowana będzie na niewykorzystanej pustyni. Nasłonecznienie jest tam bardzo wysokie i jest dużo wolnej przestrzeni.  

Arabia Saudyjska zdaje sobie sprawę, że rezerwy ropy są na wyczerpaniu. Arabia Saudyjska, która jest jednym z największych eksporterów ropy naftowej na świecie, planuje w związku z tym zdywersyfikować swoją gospodarkę.

Królestwo Arabii Saudyjskiej planuje, że pozyska 9,5 GW mocy z wiatru i słońca do 2023 r. 

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Transmiter HDMI LKV388 Dongle do max. 50m

Bezprzewodowy transmiter HDMI Urządzenie pozwala na przesłanie sygnału HDTV np....

730 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Multiswitch Opticum OMS 5/8

Multiswitch Opticum 5/8 rozdziela sygnał z jednego satelity i naziemnej...

170 zł Więcej...