Energia słoneczna w Turcji przekroczy 20 GW do 2026 r?

dodano: 2018-05-14 20:39 | aktualizacja: 2018-05-14 22:51
autor: Janusz Sulisz | źródło: pv-magazine

Turcja W najbardziej optymistycznym scenariuszu przedstawionym w raporcie opublikowanym przez tureckie centrum transformacji energii Shura, przewiduje się, że energia słoneczna w Turcji osiągnie 30 GW mocy zainstalowanej w połowie dekady następnego dziesięciolecia. Najbardziej konserwatywny scenariusz raportu przewiduje około 6 GW.

Turkey_solar_map_760px.jpg


Turcja może być w stanie pokryć ponad 20 proc. zapotrzebowania na energię dzięki energii wiatrowej i słonecznej do 2026 r., osiągając 40 GW łącznej mocy zainstalowanej, zgodnie z raportem „Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w Turcji w systemie elektroenergetycznym: opcje rozbudowy i elastyczności przesyłu" , który został opublikowany przez Shura Energy Transition Centre, turecki podmiot, który został założony przez Europejską Fundację Klimatyczną (ECF), niemiecką Agorę Energiewende i Istanbul Policy Center (IPC) na Uniwersytecie Sabancı.

Autorzy badania stwierdzili również, że osiągnięcie 40 GW energii z wiatru i słońca jest możliwe bez dodatkowych inwestycji na rzecz poprawy krajowego systemu przesyłu energii. Według nich wpływ na odesłanie i ograniczenie energii elektrycznej w tym scenariuszu jest uważany za nieistotny, podczas gdy zgodnie z aktualnymi planami inwestycyjnymi państwowego operatora sieci, TEIAŞ.

Badanie obejmuje trzy różne scenariusze przyszłego rozwoju energii fotowoltaicznej i wiatrowej w Turcji:

- podstawowy scenariusz: 20 GW, zgodnie z prognozami TEIAŞ (w tym 6 GW energii słonecznej);
- podwojenie scenariusza: 40 GW (z 20 GW PV);
- potrojenie 60 GW  (z czego 30 GW ze słońca).


W pierwszym scenariuszu oczekuje się, że energia słoneczna i wiatrowa osiągną 12% udziału w miksie energetycznym Turcji, podczas gdy w drugim i trzecim scenariuszu ich łączny udział ma osiągnąć odpowiednio 21% i 31%.

Najbardziej ambitne scenariusze numer 2 i 3 wymagałyby znacznych inwestycji w poprawę sieci, obliczonych odpowiednio w wysokości 390 mln euro i 430 mln euro. Różnica wynika z faktu, że w trzecim scenariuszu należy wybudować 2 750 km dodatkowych linii, w przeciwieństwie do 8 300 km w drugim scenariuszu.

Nowo zarejestrowana zdolność pozyskania energii z fotowoltaiki w Turcji w pierwszych czterech miesiącach 2018 r. wyniosła 1238 MW. Jeśli chodzi o inne nowe odnawialne źródła energii, w kwietniu energia wiatrowa osiągnęła moc około 53 MW, natomiast w przypadku energii geotermalnej nie zarejestrowano nowych mocy.

Rynek turecki odnotował duży wzrost w ciągu ostatnich dwóch lat ze względu na malejące koszty technologii fotowoltaicznej i wyżej wymienionych nielicencjonowanych projektów fotowoltaicznych, które teoretycznie nie mogą przekroczyć 1 MW, ale można je połączyć w większe parki słoneczne kilku mniejszych instalacji 1 MW.

Turcja jest nastawiona na instalację 5 GW energii słonecznej do 2023 roku.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...