Energia słoneczna w Turcji przekroczy 20 GW do 2026 r?

dodano: 2018-05-14 20:39 | aktualizacja: 2018-05-14 22:51
autor: Janusz Sulisz | źródło: pv-magazine

Turcja W najbardziej optymistycznym scenariuszu przedstawionym w raporcie opublikowanym przez tureckie centrum transformacji energii Shura, przewiduje się, że energia słoneczna w Turcji osiągnie 30 GW mocy zainstalowanej w połowie dekady następnego dziesięciolecia. Najbardziej konserwatywny scenariusz raportu przewiduje około 6 GW.

Turkey_solar_map_760px.jpg


Turcja może być w stanie pokryć ponad 20 proc. zapotrzebowania na energię dzięki energii wiatrowej i słonecznej do 2026 r., osiągając 40 GW łącznej mocy zainstalowanej, zgodnie z raportem „Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w Turcji w systemie elektroenergetycznym: opcje rozbudowy i elastyczności przesyłu" , który został opublikowany przez Shura Energy Transition Centre, turecki podmiot, który został założony przez Europejską Fundację Klimatyczną (ECF), niemiecką Agorę Energiewende i Istanbul Policy Center (IPC) na Uniwersytecie Sabancı.

Autorzy badania stwierdzili również, że osiągnięcie 40 GW energii z wiatru i słońca jest możliwe bez dodatkowych inwestycji na rzecz poprawy krajowego systemu przesyłu energii. Według nich wpływ na odesłanie i ograniczenie energii elektrycznej w tym scenariuszu jest uważany za nieistotny, podczas gdy zgodnie z aktualnymi planami inwestycyjnymi państwowego operatora sieci, TEIAŞ.

Badanie obejmuje trzy różne scenariusze przyszłego rozwoju energii fotowoltaicznej i wiatrowej w Turcji:

- podstawowy scenariusz: 20 GW, zgodnie z prognozami TEIAŞ (w tym 6 GW energii słonecznej);
- podwojenie scenariusza: 40 GW (z 20 GW PV);
- potrojenie 60 GW  (z czego 30 GW ze słońca).


W pierwszym scenariuszu oczekuje się, że energia słoneczna i wiatrowa osiągną 12% udziału w miksie energetycznym Turcji, podczas gdy w drugim i trzecim scenariuszu ich łączny udział ma osiągnąć odpowiednio 21% i 31%.

Najbardziej ambitne scenariusze numer 2 i 3 wymagałyby znacznych inwestycji w poprawę sieci, obliczonych odpowiednio w wysokości 390 mln euro i 430 mln euro. Różnica wynika z faktu, że w trzecim scenariuszu należy wybudować 2 750 km dodatkowych linii, w przeciwieństwie do 8 300 km w drugim scenariuszu.

Nowo zarejestrowana zdolność pozyskania energii z fotowoltaiki w Turcji w pierwszych czterech miesiącach 2018 r. wyniosła 1238 MW. Jeśli chodzi o inne nowe odnawialne źródła energii, w kwietniu energia wiatrowa osiągnęła moc około 53 MW, natomiast w przypadku energii geotermalnej nie zarejestrowano nowych mocy.

Rynek turecki odnotował duży wzrost w ciągu ostatnich dwóch lat ze względu na malejące koszty technologii fotowoltaicznej i wyżej wymienionych nielicencjonowanych projektów fotowoltaicznych, które teoretycznie nie mogą przekroczyć 1 MW, ale można je połączyć w większe parki słoneczne kilku mniejszych instalacji 1 MW.

Turcja jest nastawiona na instalację 5 GW energii słonecznej do 2023 roku.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...

Moduł DeltaCAM Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...

Odbiornik GiGaBlue UHD UE 4K

Najtańszy na rynku odbiornik 4K z głowicą FBC oparty o...

900 zł Więcej...