Rajd eko-samochodów w Małopolsce i forum Ekozakopane

dodano: 2018-06-03 14:39 | aktualizacja: 2018-06-03 15:05
autor: Janusz Sulisz | źródło: malopolska.pl/ekozakopane.pl

Eko_rajd_2018_malopolska_360px.jpg Eko-samochody wyruszą w Małopolskę - start w Krakowie, meta w Zakopanem. Rusza rajd samochodów elektrycznych, który przemierza Małopolskę 3 czerwca. Podczas wydarzenia nie zabraknie też spotkań ze słynnymi przedstawicielami świata sportu i kultury, którzy dołączą do grona ambasadorów czystego powietrza w Małopolsce. To także inauguracja Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE, którego współorganizatorem jest Województwo Małopolskie. Forum odbywać się będzie do 6 czerwca w Zakopanem.

ekosamochody_rajd_2018_760px.jpg


Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że aby skutecznie walczyć ze smogiem, musimy zacząć od codziennych, nawet najmniejszych działań.

Dlatego jak najczęściej trzeba zamieniać samochód na jazdę rowerem czy podróżowanie pociągiem. Podczas zbliżającego się rajdu chcemy jednak pokazać mieszkańcom, że nie zawsze samochody muszą być dla naszego środowiska czymś złym – w całej Europie coraz bardziej popularne są bowiem elektryczne samochody. Wierzę, że są one także przyszłością Małopolski i już niedługo będą coraz częściej pojawiać się na naszych ulicach, chociażby obok już tak powszechnych w wielu miastach ekologicznych autobusów

– mówi marszałek Jacek Krupa i dodaje, że zwycięzcą niedzielnego rajdu samochodów elektrycznych będzie nie ten, kto najszybciej, ale kto najbardziej „eko” dojedzie z Krakowa do stolicy Tatr.


Samochody wystartowały o 9:00 z Rynku Głównego w Krakowie, a rajd rozpocznie przejazdem do historycznych granic miasta, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Do jednego z pojazdów wsiądzie także marszałek Jacek Krupa (który pojedzie nim aż do stolicy Tatr), a wśród osób biorących udział w zmaganiach (a przy okazji promujących walkę o czyste środowisko), nie zabraknie także wybitnych sportowców i ludzi kultury. Nie bez powodu – dołączą oni bowiem do grona ambasadorów czystego powietrza w Małopolsce, czyli znanych osób, które deklarują wspólne działanie z samorządem województwa w dalszej walce ze smogiem.

Wśród nich będą m.in. Miss Polonia i producentka telewizyjna Ewa Wachowicz, kolarka górska i wicemistrzyni olimpijska Maja Włoszczowska, dwukrotny mistrz olimpijski Arkadiusz Skrzypaszek, himalaiści Janusz Majer i Kacper Tekieli, biegaczka górska Natalia Tomasiak czy aktorka Magdalena Schejbal.

W Zakopanem weź udział w eko-zabawach

Atrakcji nie zabraknie też w stolicy polskich Tatr – zwłaszcza na mecie rajdu, która znajdzie się przy Wielkiej Krokwi. O 11:30 odbędą się tam biegi uliczne dla dzieci i dorosłych, a na ich uczestników będą czekać pamiątkowe medale, koszulki i oczywiście posiłek, który doda energii. To jednak nie wszystko, gdyż podczas biegów będzie można też dowiedzieć się więcej na temat tego, dlaczego warto troszczyć się o środowisko już od najmłodszych lat. Na sportowe zmagania można zapisać się tutaj (Bieg Hasiora – dla dorosłych) i tutaj (biegi dla dzieci), warto jednak się spieszyć, bo chętnych już teraz jest bardzo dużo.

Z kolei o godz. 13:00 zostanie otwarta wystawa, na której będzie można znaleźć wiele ciekawych informacji związanych z innowacjami, które pomagają nam chociażby w walce ze smogiem (takich jak drony do pomiaru jakości powietrza), a także elektromobilności i elektrobudownictwa.

O godz. 15:00 w pawilonie medialnym przy Wielkiej Krokwi odbędzie się spotkanie, w którym wezmą udział ambasadorowie czystego powietrza w Małopolsce. Podzielą się oni nie tylko wrażeniami z rajdu, ale też swoimi doświadczeniami związanymi z walką ze smogiem. Wśród nich nie zabraknie także słynnego himalaisty Andrzeja Bargiela, który półtora miesiąca temu został pierwszą twarzą antysmogowej kampanii w Małopolsce.

W trakcie spotkania uznany sportowiec opowie też o tym, dlaczego walka o czyste powietrza to wspólna sprawa nas wszystkich, oraz jak czuł się wielokrotnie, gdy będąc na ośmiotysięcznikach brakowało mu tchu. Podczas dyskusji nie zabraknie też małopolskich działaczy antysmogowych – Andrzeja Guły z Krakowskiego Alarmu Smogowego i Jolanty Sitarz-Wójcickiej z Podhalańskiego Alarmu Smogowego. Liczymy jednak także na udział mieszkańców i ich głos w tej sprawie!

Forum EKOZAKOPANE
Niedzielne wydarzenia to inauguracja Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE, którego współorganizatorem jest Województwo Małopolskie. Podczas forum, które odbywać się będzie do 6 czerwca w Zakopanem, aż 6 tys. osób z całego świata będzie dyskutować na tematy związane z czystym środowiskiem. A co jeśli ktoś nie może przyjechać do Zakopanego? Nic nie szkodzi, gdyż niektóre z interesujących dyskusji będzie można śledzić „na żywo” za pośrednictwem internetu.

Tegoroczne forum EKOZAKOPANE to jednak nie tylko interesujące dyskusje i debaty, ale też wizyty studyjne, podczas których będzie można poznać najbardziej ekologiczne rozwiązania, już dziś stosowane na Podhalu. Przypomnijmy, że wiele z nich powstało dzięki wsparciu ze środków unijnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.ekozakopane.pl.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Dron wyścigowy Hubsan H122D X4 Storm FPV

Potężne silniki, kamera HD i mnogość funkcji przekonują, że Hubsan...

429 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 Combo dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

499 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...