Niemcy: fotowoltaika wyprodukowała 6 TWh energii

dodano: 2018-06-03 19:15 | aktualizacja: 2018-06-03 19:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: PV magazine

Niemcy_solar_flaga_360px.jpg W maju instalacje fotowoltaiczne w Niemczech ustanowiły nowy rekord. Według wstępnych danych forum  IWR, w maju fotowoltaika wyprodukowała prawie 6 TWh energii ze słońca. W Niemczech aż 13,1 TWh energii elektrycznej pochodzi już z słońca i wiatru.

panele solar PV


Normą w Niemczech w maju jest 196 godzin słońca, ale w tym roku dzięki wyjątkowo słonecznej pogodzie było to aż 275 godzin, głównie przez stabilne warunki atmosferyczne przy wysokim ciśnieniu.

Według najnowszych danych Międzynarodowego Forum Ekonomicznego Energii Odnawialnych (IWR), produkcja energii słonecznej w Niemczech była odpowiednio wysoka: w ubiegłym miesiącu systemy fotowoltaiczne w Niemczech wygenerowały 5,9 TWh energii elektrycznej, co stanowi nowy rekord: około 16% więcej energii elektrycznej niż w poprzednim rekordowym miesiącu - w maju 2017 r.,- w którym wygenerowano około 5,1 TWh.

Jednak całkowita produkcja z fotowoltaiki w Niemczech, w tym konsumpcja własna, mogła sięgnąć nawet 6,6 TWh.

Ale to nie tylko energia pozyskana ze słońca była rekordowo duża. Co ciekawe w maju także energia pozyskana z wiatraków w Niemczech była rekordowo duża - 7,2 TWh - około 30% więcej niż 12 miesięcy wcześniej.

I nie chodziło tu tylko o wietrzną pogodę, bo ten rekord przypisuje się zwiększeniu liczby nowych farm wiatrowych, które rozpoczęły działalność w pierwszych miesiącach 2018 r., ponieważ około 1,3 TWh energii wiatrowej ekstra pochodziło z farm na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim.

Według IWR, łącznie produkcja energii elektrycznej z ogniw fotowoltaicznych i wiatraków w Niemczech w maju wyniosła aż 13,1 TWh, czyli o 22% więcej niż w maju ubiegłego roku. W pierwszych pięciu miesiącach 2018 r. produkcja energii elektrycznej w Niemczech z ogniw fotowoltaicznych i wiatru wyniosła 65,2 TWh, czyli o 18% więcej niż w tym samym okresie 2017 r.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Antena Famaval 80SP ceglasta

Portugalska antena podświetlana firmy Famaval 80cm, do odbioru wiązek satelitów...

79 zł Więcej...

Zestaw uszczelniający dach z korkiem - ceglasty

Zestaw uszczelniający masztu z nakładką uszczelniająca poszycie dachu, nakładką uszczelniającą...

119 zł Więcej...