Poczta Polska stawia na elektromobilność

dodano: 2018-06-18 15:39
autor: Jakub Sulisz | źródło: ncbr.gov.pl

Poczta Polska stawiają na elektromobilność Elektryczne samochody Poczta Polska oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce. Kooperacja pozwoli w założeniu na wykorzystanie potencjału logistycznego Poczty Polskiej oraz przełoży się na unowocześnienie jej oferty.

Poczta Polska stawiają na elektromobilność Elektryczne samochody


Jak powiedział prezes Zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski: Poczta Polska już teraz testuje elektryczne pojazdy i chce skorzystać ze współpracy z NCBR, jako szansy na stworzenie auta najlepiej dostosowanego do naszych oczekiwań. Potrzebujemy nie tylko elektrycznych samochodów, ale także wszelkich rozwiązań w dziedzinie automatyki i robotyki, które zwiększą efektywność naszej pracy i będą odpowiedzią na rosnące oczekiwania klientów.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju od 2017 roku zintensyfikowało swoje działania w zakresie wspierania projektów badawczo-rozwojowych w obszarze elektromobilności. Przykładem jest program „Bezemisyjny transport publiczny”, w ramach którego opracowany zostanie polski autobus zeroemisyjny. Według założeń projektu, do końca 2023 roku po krajowych drogach będzie jeździło ponad 1000 nowych, bezemimsyjnych pojazdów.

NCBR jako pierwsza instytucja publiczna finansująca B+R w Polsce zastosowało formułę partnerstwa innowacyjnego. To tryb w ustawie o zamówieniach publicznych, w którym państwo występuje w roli inteligentnego zamawiającego, kreującego rynek dla nowatorskich produktów. Ta sama formuła zostanie wykorzystana we wspólnym projekcie NCBR i Poczty Polskiej.

Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski, stwierdził: Do problemu rozwoju elektromobilności podchodzimy w NCBR w sposób kompleksowy. W ciągu ostatnich kilku miesięcy uruchomiliśmy program dotyczący mobilnego magazynu wodoru, który mógłby być wykorzystywany m.in. w pojazdach oraz przygotowujemy się do finansowania prac badawczo-rozwojowych w zakresie infrastruktury ładowania. Współpraca z Pocztą Polską to kolejny krok w stronę rozwoju szeroko rozumianego transportu zeroemisyjnego w Polsce.

W kwietniu Poczta Polska rozpoczęła największe w Polsce testy pojazdów elektrycznych, w których bierze udział dziewięć modeli oferowanych przez polskich producentów. Kierowcy spółki do końca czerwca będą sprawdzać m.in. ładowność, zasięg czy sposób ładowania. Dzięki testom, Poczta Polska ma być w stanie lepiej zdefiniować swoje potrzeby, które staną się punktem wyjścia do sformułowania warunków przetargu, który zostanie ogłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Jak zauważają sygnatariusze listu intencyjnego, w zdecydowanej większości w ofercie producentów pojazdów elektrycznych znajdują się samochody osobowe, natomiast wybór modeli dostawczych jest stosunkowo ograniczony.

Paweł Skoworotko, członek Zarządu Poczty Polskiej, powiedział: List Intencyjny zaprasza do bardzo szerokiej współpracy w dziedzinie innowacyjności i elektromobilności. Wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju możliwe jest wsparcie opracowania rozwiązań transportowych oraz ich przetestowanie w warunkach codziennej eksploatacji w naszej Spółce.

Uzupełnienie floty o pojazdy elektryczne pozwoliłoby Poczcie Polskiej na swobodną realizację zadań w strefach czystego transportu. Zgodnie z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych bezpłatny wjazd do tych stref będą miały tylko pojazdy elektryczne, wodorowe oraz zasilane gazem ziemnym. Już w tym roku granice stref czystego transportu mogą być uchwalane przez samorządy.

Obecnie Poczta Polska dysponuje flotą liczącą ok. 5 tys. pojazdów. Spółka ma nadzieję, że dzięki postawieniu na elektromobilność możliwe będzie poczynienie oszczędności. Kierowcy Poczty Polskiej tankują rocznie ok. 23 mln litrów paliwa.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...