Fotowoltaika osiągnie 1,2 GW w Polsce do końca 2020

dodano: 2018-07-04 16:20 | aktualizacja: 2018-07-05 15:07
autor: Janusz Sulisz | źródło: pv magazine/IEO/gramywzielone.pl

dotacja_solar_fotowoltaika_360px.jpg Z około 300 MW zainstalowanej mocy fotowoltaicznej pod koniec maja, Polska nadal potrzebuje większego wzrostu, aby stać się ważnym europejskim rynkiem fotowoltaicznym. Oczekuje się, że w następnych latach, w wyniku mechanizmu aukcyjnego dla odnawialnych źródeł energii (OZE), możliwe będzie zwiększenie mocy z paneli fotowoltaicznych. Około 360 MW zostało przydzielone na dwie aukcje prowadzone przez polski rząd, chociaż tylko 27 MW tego jest obecnie włączone.

Fotowoltaika_solar_polska_760px.jpg


Pomimo dalszego wzrostu energii pozyskanej ze słońca, Polska prawdopodobnie nie osiągnie swojego docelowego poziomu 15% energii odnawialnej w UE.

Polska odnotowała wdrożenie jedynie 27 MW nowych instalacji fotowoltaicznych pochodzących z dwóch aukcji słonecznych dla projektów o mocy do 1 MW, prowadzonych przez rząd odpowiednio w grudniu 2016 r. I czerwcu 2017 r., wynika to raportu na temat polskiego rynku PV „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2018", wydanej przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO).

Zdaniem analityków z instytutu badawczego oczekuje się, że w nadchodzących latach w całej Polsce zostanie wyprodukowane 360 ​​MW energii słonecznej pochodzącej z tych dwóch aukcji.

Pierwsza aukcja zakończyła się średnią ceną 354 zł za MWh i ceną minimalną 253,5 zł, natomiast druga aukcja zakończyła się średnią ceną 373 zł za MWh i ceną minimalną 195 zł.

Mimo że cena minimalna była niższa w drugim konkursie, średnia cena była o 5% wyższa niż cena pierwszej aukcji. 

Autorzy raportu stwierdzą również, że łączna zainstalowana moc fotowoltaiczna Polski osiągnęła na koniec maja około 300 MW, a nowe instalacje w pierwszych 5 miesiącach tego roku wyniosły około 20 MW.

W raporcie odnotowano ponadto, że pod koniec 2020 r. Polska może osiągnąć zainstalowaną moc fotowoltaiczną w wysokości około 1,2 GW, w wyniku wdrożenia wspomnianych aukcji, a także aukcji o mocy 750 MW dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych do 1 MW, którą rząd planuje na III kwartał roku.

Niedawno wprowadzone przez władze polskie ograniczenia polegające na skróceniu ram czasowych realizacji projektów z 24 do 18 miesięcy mogą jednak zapobiec wzrostowi tego wzrostu, podkreślają autorzy raportu. Lokalne stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki również podkreśliło w kwietniu, że niedawno wprowadzony system rabatów sprawił, że aukcje te stały się mniej atrakcyjne dla inwestorów.

Silniejszy impuls może również nadejść w przetargu na projekty wiatrowe i solarne o mocy ponad 1 MW, które polski rząd planuje na ten rok, ale szczegóły których jeszcze nie są znane. Według informacji dostarczonych do PV Magazine przez analityka PV, Piotra Pająka z portalu Gramwzielone.pl, polskie władze planują przydzielić 20 MW (do 1 MW) i 180 MW (powyżej 1 MW) na tzw. instalacje hybrydowe, które obejmują energię słoneczną.

Większość zainstalowanej w kraju mocy fotowoltaicznej, jak powiedział IEO, jest reprezentowana przez fotowoltaiczne projekty mieszkaniowe i komercyjne opracowane w ramach wygasłego systemu zielonych certyfikatów i pomiaru netto dla energii słonecznej do 40 kW.

W ramach pomiarów netto właściciele instalacji PV o mocy nieprzekraczającej 10 kW otrzymują zwrot 80% za każdy kilowat, który dostarczają do systemu elektroenergetycznego, podczas gdy właściciele systemów PV o mocy od 10 kW do 40 kW mają rozliczane tylko 70%.

System ten może stać się atrakcyjny dla polskich prosumentów, jak zauważono w raporcie, ponieważ w najbliższych latach spodziewany jest wzrost cen energii w Polsce w wyniku obecnej polityki energetycznej Polski, która uparcie wspiera stare i nierentowne elektrownie węglowe poprzez mechanizmy zdolności wytwórczych, które umożliwiają dostawcom zdolności przesyłowych płacenie tylko za dostępność energii elektrycznej.

Pomimo dalszego rozwoju energii słonecznej, Polska prawdopodobnie nie osiągnie swojego docelowego poziomu 15% energii odnawialnej w UE (braknie około 3,6%?), co było oczekiwane w kwietniu 2017 r. przez firmę konsultingową Ecofys zajmującą się odnawialnymi źródłami energii, która przewidywała, że ​​docelowo Polska osiągnie zaledwie 13,8% z OZE do końca dekady.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

LNB Twin BEST HG 202 Ultra Black 0,1dB

Wysokiej jakości konwerter satelitarny o współczynniku szumów 0,1 dB i...

79 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 179 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

259 zł Więcej...