Chiny wyniosły nowego nawigacyjnego satelitę Beidou [wideo]

dodano: 2018-07-10 13:55
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Xinhua

Beidou Chiny wyniosły na orbitę nowego satelitę nawigacyjnego Beidou. Do jego startu doszło 10 lipca o godz. 4:58 czasu lokalnego z kosmodromu Xichang. Wykorzystano w tym celu rakietę nośną Chang Zheng 3A (Long March 3A).

Beidou


Wystrzelony we wtorek satelita jest 32. w systemie nawigacyjnym Beidou i jednym z rodziny Beidou 2, która jest jego drugą generacją. Start ten był 280. misją serii rakiet Chang Zheng. W 2017 roku Chiny rozpoczęły budowę trzeciej generacji systemu Beidou, a osiem satelitów Beidou 3 znajduje się już w przestrzeni kosmicznej. Po co więc wynosić kolejnego satelitę Beidou 2? - Uruchomienie zapasowego satelity Beidou 2 zapewni ciągłą i stabilną pracę systemu - powiedział Yang Hui, główny projektant serii Beidou 2.

Beidou, nazwany po chińskim określeniu dla konstelacji Big Dipper, zamierza rywalizować z amerykańskim systemem GPS, rosyjskim Glonass i europejskim Galileo jako globalny system nawigacji satelitarnej. Projekt został formalnie utworzony w 1994 roku. Rozpoczął obsługę Chin w 2000 roku, a regionu Azji i Pacyfiku w 2012 roku.

Niektóre satelity Beidou 2 zbliżają się do końca swojego czasu użyteczności i muszą zostać zastąpione przez satelity zapasowe. Chiny wyniosły na orbitę dwa zapasowe satelity w dniach 30 marca i 12 czerwca 2016 roku.
 

W tym roku ma nastąpić intensywne wdrażanie Beidou. Oczekuje się, że system dostarczy usługi nawigacyjne i pozycjonujące krajom jednego pasa i jednej drogi do końca 2018 roku, a około 2020 roku system Beidou będzie miał zasięg globalny.

Satelity Beidou 3 mogą wysyłać sygnały, które są kompatybilne z innymi systemami nawigacji satelitarnej i zapewniać uzupełnienie dla satelitów, a także usługi poszukiwawczo-ratownicze, zgodnie z międzynarodowymi standardami. Dokładność pozycjonowania wynosi od 2,5 do 5 metrów. System Beidou będzie współpracował w przyszłości z innymi technologiami, takimi jak teledetekcja, internet, big data i cloud computing.

W ciągu ostatnich pięciu lat system pomógł uratować ponad 10.000 rybaków. Ponad 40.000 statków rybackich i około 4,8 mln pojazdów komercyjnych w Chinach zostało wyposażonych w Beidou, powiedział rzecznik Beidou, Ran Chengqi. Chiny sprzedały ponad 50 mln wyprodukowanych w kraju chipów podłączonych do systemu nawigacji i pozycjonowania Beidou w ciągu ostatnich pięciu lat. Do roku 2020 wartość chińskiego biznesu nawigacji satelitarnej przekroczy 400 mld juanów, dodał Ran.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

239 zł Więcej...

Mini PC Ferguson FBOX ATV 4K

Ferguson FBOX ATV to jedna z najlepiej zaprojektowanych mini przystawek...

299 zł Więcej...

Inteligentny kabel 3m iHDMI

Kierunkowy kabel HDMI-HDMI dł. 3m - dobrze działa z dekoderami...

229 zł Więcej...