Ogniwa słoneczne zasilane bakteriami

dodano: 2018-07-11 13:18 | aktualizacja: 2018-07-11 14:59
autor: Jakub Sulisz | źródło: Interia.pl

SolarCity panele pv Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej opracowali niezwykłe rozwiązanie problemu zachmurzonego nieba dla ogniw słonecznych. Zbudowali baterie słoneczne zasilane bakteriami, które są tak samo sprawne zarówno w słabym, jak i intensywnym świetle.

panele PV solar


Angażując żywe organizmy do ogniw słonecznych, uczeni starają się skopiować fotosyntezę, naturalny mechanizm produkcji energii z promieni słonecznych. Poprzednie próby koncentrowały się na wydobyciu światłoczułego barwnika z genetycznie zmodyfikowanych bakterii, ale proces był zbyt kosztowny, a sama ekstrakcja barwnika może go uszkodzić. Kanadyjski zespół zastosował inne podejście. 

Naukowcy użyli genetycznie zmodyfikowanych bakterii E.coli do produkcji likopenu - cząsteczki, która nadaje pomidorom ich czerwony kolor. Likopen jest doskonałym barwnikiem naturalnym i świetnie zbiera światło słoneczne. Następnie nałożono mieszaninę bakterii na szklaną powierzchnię, tworząc tym samym biogeniczne ogniwo słoneczne. Testy wykazały gęstość prądu równą 0,686 mA/cm2 - to prawie dwa razy więcej niż poprzedni rekord dla tego typu komórek.

Zarejestrowaliśmy najwyższą gęstość prądu dla biogenicznego ogniwa słonecznego. Te hybrydowe materiały, które tworzymy, mogą powstawać w sposób ekonomiczny i zrównoważony, a przy dostatecznej optymalizacji działać z porównywalną wydajnością, co konwencjonalne ogniwa słoneczne - powiedział prof. Vikramaditya Yadav.

Zespół Yadava uważa, że takie podejście jest nie tylko bardziej wydajne, ale i tańsze. Mimo iż technologia jest obiecująca, wciąż ma kilka przeszkód wymagających pokonania. Na jej komercjalizacji zyskałyby głównie obszary Kanady i Europy Północnej, na których często występuje pochmurne niebo.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Android Zidoo X20

Mini PC odtwarzacz sieciowy z Android 6.0 (bez sklepu play)...

2 150 zł Więcej...

Osłona LNB Umbrella Light Duty BOX

Plastikowa osłona LNB Umbrella chroni konwertery na antenie przed niekorzystnymi...

39 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Duo 4K S2X FBC

Vu+ Duo 4K - nowa propozycja z segmentu sprzętu Ultra...

1 590 zł Więcej...