Płynna bateria z Glasgow do samochodów elektrycznych

dodano: 2018-08-21 16:56
autor: Janusz Sulisz | źródło: BBC.com/The Times/autoevolution

liquid_battery_Cronin_360px.jpg Według informacji BBC i The Times, szkoccy naukowcy opracowali prototyp płynnej baterii (liquid battery), którą można „naładować” pojazd elektryczny w sekundach, a nie godzinach. Wynalazek zespołu naukowców z Uniwersytetu w Glasgow dysponuje potencjałem mogącym zrewolucjonizować podróże w najbliższej przyszłości.

liquid_battery_760px.jpgNowa technologia wykorzystuje tlenek nieujawnionego metalu, który jest określany przez wynalazców jako „egzotyczna rdza” (ang. exotic rust) –  może zostać naładowany energią elektryczną po umieszczeniu w wodzie. Jak informuje BBC, dzięki technologii opracowanej przez naukowców z Glasgow, kierowcy korzystający ze stacji benzynowych do uzupełniania paliwa w samochodach elektrycznych, odjeżdżaliby natychmiast po naładowaniu akumulatora. 

Jakby to miało działać?
Zużyty „rdzawy płyn” byłby usuwany na zewnątrz pojazdu przy pomocy specjalnej pompy. Następnie używano by drugiej pompy do napełnienia baterii świeżym płynem. Zespół z Glasgow twierdzi, że płyn zapewni ten sam zasięg w km co konwencjonalne paliwo kopalne, czyli benzyna czy diesel. Naukowcy ze Szkocji twierdzą też, że płynna bateria nie starzeje się w taki sam sposób jak obecne baterie w elektrycznych pojazdach.

Proces wytwarzania rdzawego płynu nie jest zbyt trudny, ale kolejnym wyzwaniem było odpowiednie zwiększenie produkcji. Technologia ta może być również wykorzystywana do utrzymywania krajowych źródeł energii. Prace nad nową technologią są wspierane m.in. przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych.

Profesor Lee Cronin, będący członkiem zespołu, który pracował nad płynną baterią stwierdził, że nowa technologia może sprawić, że pojazdy elektryczne naprawdę staną się realną alternatywą dla samochodów napędzanych paliwami kopalnymi. Właściciele pojazdów elektrycznych będą w stanie błyskawicznie uzupełniać energię w bateriach, korzystając z tej samej infrastruktury co użytkownicy aut spalinowych. Obecnie długi czas ładowania jest jednym z czynników negatywnie wpływającym na praktyczność „elektryków" na co dzień. Dalszy wyjazd musi być specjalnie zaplanowany ta, by po drodze była odpowiednia ładowarka i czas na naładowanie baterii..


 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Player+ BOX z pakietem MAX na 90 dni

Player+BOX to urządzenie pozwalające na odbiór treści za pomocą usługi...

199 zł Więcej...

Antena TechniSat Satman 850 Smiley alu + adapter 40mm

Niemiecka, aluminiowa antena podświetlana firmy TechniSat o nazwie Satman 850...

540 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

129 zł Więcej...