Kolejne elektryczne autobusy w Krakowie

dodano: 2018-12-28 17:37
autor: Janusz Sulisz | źródło: GK

eko_autobus_grafika_solar_360px.jpg W 2019 r. Krakowski Holding Komunalny będzie musiał ogłosić przetarg na dostawę 50 elektrycznych aut dla krakowskich jednostek i spółek miejskich, bo od 1 stycznia 2020 r. „elektryki” mają stanowić 10 proc. urzędniczej floty. Dodatkowo ustawa o elektromobilności w Krakowie wymusi kolejne obowiązki, bo trzeba będzie kupować następne autobusy elektryczne dla komunikacji miejskiej.

autobus elektryczny


Urzędnikom w Krakowie na razie trzeba... 3 elektryczne auta.

Dalej idąc w 2025 r. liczba aut elektrycznych dla urzędników ma jeszcze wzrosnąć do min. 30 proc. Wszystko to efekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która w tym roku weszła w życie.

Brak informacji jaki będzie koszt tych inwestycji. Zdecydowano już jednak, by „elektryków” nie kupować. Miejskie jednostki i spółki będą wynajmować przez 3 lata „elektryki” od firmy, która zostanie wyłoniona w przetargu. Urzędnicy twierdzą, że aby dostosować się do nowych przepisów, wystarczy wynajem 3 aut elektrycznych


Elektryczne autobusy dla Krakowa też konieczne.

Ustawa o elektromobilności nakłada na Kraków takie obowiązki, że gmina musi powoli wprowadzać do oferty komunikacji miejskiej kolejne autobusy elektryczne. Z analizy kosztów i korzyści takiej inwestycji wynika, że gmina jest gotowa „pod względem technicznym i organizacyjnym do rozwoju elektromobilności w komunikacji miejskiej”. 

Na razie po Krakowie jeździ ledwie 26 elektrycznych autobusów. To kropla w morzu, bo łącznie MPK ma 567 autobusów spalinowych i hybrydowych. Te elektryczne stanowią w Krakowie tylko 5 proc. taboru. Ustawa o elektromobilności narzuca miastu to, aby w 2028 r. ta liczba wynosiła 30 proc.

MPK w Krakowie musi dokupić 153 elektryczne autobusy i wybudować 13 stacji ładowania.
Podobno takie przedsięwzięcie jest niemożliwe do realizacji, jeśli nie uda się pozyskać zewnętrznego dofinansowania min. 63 proc. nakładów inwestycyjnych netto, a te szacuje się na 377,8 mln zł.

Władze Krakowa podpisały porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, co pozwoliłoby na zakup 161 nowych autobusów elektrycznych, (100 przegubowych). Dokument zakłada, że dostawa nowych autobusów elektrycznych byłaby realizowana w latach 2019-21.


35 stacji ładowania aut elektrycznych.

Krakowski Holding Komunalny ma przeprowadzić przetarg na instalację 35 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Zakup jednej stacji to wydatek ok 20 tys. zł. 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł Conax Smit CAM

Tania wersja modułu CI dla skandynawskiego systemu Conax marki Smit....

139 zł Więcej...

Matrix HDMI 4x4 Spacetronik SPH-M44 4K

Matrix HDMI 4x4 MRS Professional pozwala na rozprowadzenie sygnału HDMI...

990 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

239 zł Więcej...