„E-Magic" - baterie magnezowe zamiast litowo-jonowych

dodano: 2019-01-06 15:17
autor: AS | źródło: HIU - Helmholtz Institute Ulm/KIT

Magnez-baterie-litowe-630px.jpg Projekt badawczy „E-Magic" ma otrzymać ponad 6,7 mln euro wsparcia w ramach projektu EU Horizon. Celem jest opracowanie nowych baterii, które są mocniejsze, tańsze i bezpieczniejsze niż litowo-jonowe. To może utorować drogę do ustanowienia konkurencyjnego rynku dla produkcji ogniw akumulatorowych w Europie. Czy to koniec baterii litowo-jonowych?

Magnesium-baterie-magnezowe-760px.jpg


Poszukiwania alternatyw baterii litowo-jonowych trwają od jakiegoś czasu. Rozpoczął się nowy projekt badawczy UE, którego celem jest wsparcie przełomu w dziedzinie baterii magnezowych.

- Magnez jest obiecującym materiałem i jednym z najważniejszych kandydatów w naszej strategii postlitowej
  - stwierdził Maximilian Fichtner.


Maximilian Fichtner jest zastępcą dyrektora niemieckiego Instytutu Helmholtza Ulma (HIU), organu badawczego zajmującego się badaniami i rozwojem koncepcji akumulatorów elektrochemicznych, założonego przez Karlsruher Institut für Technologie (KIT) we współpracy z University of Ulm i partnerami Deutsches Institut für Luft- und Raumfahrt (DLR) i Zentrum für Sonnenenergie- und Wasserstoff-Forschung (ZSW).

Ogółem projekt badawczy uzyska wsparcie w wysokości ponad 7,6 mln euro w ramach programu UE „Horyzont". KIT jest jedną z 10 instytucji naukowych zaangażowanych w projekt i otrzyma 870 tys. euro. DLR też dostanie dotację ponad 750 tys. euro. Ogólna koordynacja projektu spoczywa na hiszpańskim Fundación Cidetec. Inni partnerzy pochodzą z Izraela, Francji, Danii i Wielkiej Brytanii.

„E-Magic" to skrót nazwy European Magnesium Interactive Battery Community. Uczestniczące w projekcie instytuty twierdzą, że zjednoczyły się dla rozwoju baterii magnezowych, od badań podstawowych po procesy produkcji ogniw.

Bardzo ważną zaletą zastosowania technologii magnezowej w produkcji baterii byłoby zmniejszenie zużycia litu, z pozyskaniem którego jest jednak problem.

Magnez jest około 3000 razy obfitszy na Ziemi niż lit, a także łatwiej jest go poddawać recyklingowi.

W związku z tym baterie magnezu mogą być tańsze niż ich odpowiedniki litowo-jonowe. Jednocześnie nowa technologia będzie okazją do stworzenia konkurencyjnego krajobrazu produkcji baterii w Europie, który może zmniejszyć dominację azjatyckich producentów ogniw akumulatorowych, tych litowo-jonowych, które wkrótce mogą pójść w odstawkę.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

519 zł Więcej...

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

399 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...