„E-Magic" - baterie magnezowe zamiast litowo-jonowych

dodano: 2019-01-06 15:17
autor: AS | źródło: HIU - Helmholtz Institute Ulm/KIT

Magnez-baterie-litowe-630px.jpg Projekt badawczy „E-Magic" ma otrzymać ponad 6,7 mln euro wsparcia w ramach projektu EU Horizon. Celem jest opracowanie nowych baterii, które są mocniejsze, tańsze i bezpieczniejsze niż litowo-jonowe. To może utorować drogę do ustanowienia konkurencyjnego rynku dla produkcji ogniw akumulatorowych w Europie. Czy to koniec baterii litowo-jonowych?

Magnesium-baterie-magnezowe-760px.jpg


Poszukiwania alternatyw baterii litowo-jonowych trwają od jakiegoś czasu. Rozpoczął się nowy projekt badawczy UE, którego celem jest wsparcie przełomu w dziedzinie baterii magnezowych.

- Magnez jest obiecującym materiałem i jednym z najważniejszych kandydatów w naszej strategii postlitowej
  - stwierdził Maximilian Fichtner.


Maximilian Fichtner jest zastępcą dyrektora niemieckiego Instytutu Helmholtza Ulma (HIU), organu badawczego zajmującego się badaniami i rozwojem koncepcji akumulatorów elektrochemicznych, założonego przez Karlsruher Institut für Technologie (KIT) we współpracy z University of Ulm i partnerami Deutsches Institut für Luft- und Raumfahrt (DLR) i Zentrum für Sonnenenergie- und Wasserstoff-Forschung (ZSW).

Ogółem projekt badawczy uzyska wsparcie w wysokości ponad 7,6 mln euro w ramach programu UE „Horyzont". KIT jest jedną z 10 instytucji naukowych zaangażowanych w projekt i otrzyma 870 tys. euro. DLR też dostanie dotację ponad 750 tys. euro. Ogólna koordynacja projektu spoczywa na hiszpańskim Fundación Cidetec. Inni partnerzy pochodzą z Izraela, Francji, Danii i Wielkiej Brytanii.

„E-Magic" to skrót nazwy European Magnesium Interactive Battery Community. Uczestniczące w projekcie instytuty twierdzą, że zjednoczyły się dla rozwoju baterii magnezowych, od badań podstawowych po procesy produkcji ogniw.

Bardzo ważną zaletą zastosowania technologii magnezowej w produkcji baterii byłoby zmniejszenie zużycia litu, z pozyskaniem którego jest jednak problem.

Magnez jest około 3000 razy obfitszy na Ziemi niż lit, a także łatwiej jest go poddawać recyklingowi.

W związku z tym baterie magnezu mogą być tańsze niż ich odpowiedniki litowo-jonowe. Jednocześnie nowa technologia będzie okazją do stworzenia konkurencyjnego krajobrazu produkcji baterii w Europie, który może zmniejszyć dominację azjatyckich producentów ogniw akumulatorowych, tych litowo-jonowych, które wkrótce mogą pójść w odstawkę.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0 m w wersji v2.1...

99 zł Więcej...

Konwerter Quad Fuba DEK 417 LTE

Markowy, poczwórny konwerter Universal LNB Quad Fuba z filtrem LTE....

175 zł Więcej...