Zapotrzebowanie UE na energię słoneczną to 30 GW w 2022

dodano: 2019-02-04 23:28 | aktualizacja: 2019-02-05 00:07
autor: Anna Sulisz | źródło: Agora Energiewende and Sandbag

SolarCity panele pv Według nowego raportu analityków z Agora Energiewende z Niemiec i Sandbag z Wielkiej Brytanii rynek energii słonecznej w UE wzrósł w ubiegłym roku o około 60%, czyli 10 GW. Analiza przewiduje również, że całkowite zapotrzebowanie na energię słoneczną na wszystkich rynkach PV w UE będzie nadal rosło ze względu na niższe ceny paneli fotowoltaicznych. Co więcej może osiągnąć roczną wielkość 30 GW w ciągu 4 lat. Okazuje się, że energia słoneczna osiągnęła 4% udział w miksie elektroenergetycznym w UE.
 


EU_Energie-produktion_Agora-Energiewende-760px.jpg


Zapotrzebowanie na energię słoneczną na wszystkich rynkach energii w UE wzrosło w zeszłym roku o 60% do około 10 GW, zgodnie z roczną oceną systemu elektroenergetycznego UE na 2018 r., przeprowadzonego przez ośrodki analityczne Agora Energiewende z siedzibą w Niemczech i Sandbag ze Zjednoczonego Królestwa.

Mimo pozytywnych wiadomości autorzy raportu zauważają, że:

- ... UE ma tylko mniej niż 10% udziału w światowym rynku energii słonecznej, który w ubiegłym roku liczył 109 GW.


Zgodnie z analizą, obecny trend wzrostu energii słonecznej będzie kontynuowany w nadchodzących latach, a niższe ceny paneli PV napędzają popyt. W 2018 r. ceny w UE spadły o około 29%. Autorzy raportu podają, że w roku 2022 roczne zapotrzebowanie na energię słoneczną w UE może osiągnąć poziom 30 GW.

Ogólnie mówiąc, w zeszłym roku energia słoneczna stanowiła 4% miksu elektroenergetycznego UE, przy czym Włochy i Grecja miały największy udział w swoich systemach elektroenergetycznych z odsetkiem wynoszącym odpowiednio około 9% i 7%.

Stwierdzono też, że w Irlandii, Finlandii, Polsce, Szwecji, Chorwacji i na Węgrzech występuje najniższy poziom rozwoju energii słonecznej, z których każdy ma mniej niż 1% udziału.

- Unia Europejska do tej pory nie wykorzystała okazji, by skorzystać z bardzo korzystnych cen paneli fotowoltaicznych, co oznacza, że ​​energia słoneczna z nowych elektrowni jest często tańsza niż energia elektryczna z konwencjonalnych elektrowni" - mówi analityk Agory Energiewende, Matthias Buck.


Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii jako całość, ich udział w unijnym systemie elektroenergetycznym wzrósł o około 2% do poziomu 32,3% w 2018 r. w wyniku większej liczby elektrowni słonecznych, wiatrowych i biomasy.

Rozwój ten, zgodnie z raportem, spowodował wyparcie produkcji węgla kamiennego, w szczególności w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji; podczas gdy zwiększona produkcja ze źródeł wodnych pomogła zmniejszyć zużycie gazu.

 - W konsekwencji całkowita produkcja energii z węgla w UE spadła o 6% w 2018 r. i była o 30% niższa niż w 2012 r.
      - wynika z raportu.


Autorzy analizy twierdzą również, że jeśli UE chce osiągnąć swój cel 2030 r. pokrycia około 32% zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych (OZE) to ich udział w sektorze energii elektrycznej musi osiągnąć 57%, biorąc pod uwagę, że największa ilość energii zostanie skierowana na elektryfikację systemu transportu za pomocą pojazdów elektrycznych i ogrzewania elektrycznego budynków, a energia z nich musi być dostarczana elektrowni na wiatr i energię słoneczną.

Węgiel i gaz są obecnie głównymi „winowajcami” ostatniego wzrostu cen energii na rynku UE, przy czym cena węgla wzrosła w ubiegłym roku o 15%, podczas gdy ceny gazu wzrosły o 30%. I tu zaczynają się pytania skąd pochodzi gaz i węgiel importowany do... Polski.
 

Źródło: agora-energiewende.de
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Instalacje solarne
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

829 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

199 zł Więcej...

DJI Mavic Mini

Mavic Mini waży zaledwie 249 gramów. właśnie jego niska waga...

1 790 zł Więcej...