Zapotrzebowanie UE na energię słoneczną to 30 GW w 2022

dodano: 2019-02-04 23:28 | aktualizacja: 2019-02-05 00:07
autor: Anna Sulisz | źródło: Agora Energiewende and Sandbag

SolarCity panele pv Według nowego raportu analityków z Agora Energiewende z Niemiec i Sandbag z Wielkiej Brytanii rynek energii słonecznej w UE wzrósł w ubiegłym roku o około 60%, czyli 10 GW. Analiza przewiduje również, że całkowite zapotrzebowanie na energię słoneczną na wszystkich rynkach PV w UE będzie nadal rosło ze względu na niższe ceny paneli fotowoltaicznych. Co więcej może osiągnąć roczną wielkość 30 GW w ciągu 4 lat. Okazuje się, że energia słoneczna osiągnęła 4% udział w miksie elektroenergetycznym w UE.
 


EU_Energie-produktion_Agora-Energiewende-760px.jpg


Zapotrzebowanie na energię słoneczną na wszystkich rynkach energii w UE wzrosło w zeszłym roku o 60% do około 10 GW, zgodnie z roczną oceną systemu elektroenergetycznego UE na 2018 r., przeprowadzonego przez ośrodki analityczne Agora Energiewende z siedzibą w Niemczech i Sandbag ze Zjednoczonego Królestwa.

Mimo pozytywnych wiadomości autorzy raportu zauważają, że:

- ... UE ma tylko mniej niż 10% udziału w światowym rynku energii słonecznej, który w ubiegłym roku liczył 109 GW.


Zgodnie z analizą, obecny trend wzrostu energii słonecznej będzie kontynuowany w nadchodzących latach, a niższe ceny paneli PV napędzają popyt. W 2018 r. ceny w UE spadły o około 29%. Autorzy raportu podają, że w roku 2022 roczne zapotrzebowanie na energię słoneczną w UE może osiągnąć poziom 30 GW.

Ogólnie mówiąc, w zeszłym roku energia słoneczna stanowiła 4% miksu elektroenergetycznego UE, przy czym Włochy i Grecja miały największy udział w swoich systemach elektroenergetycznych z odsetkiem wynoszącym odpowiednio około 9% i 7%.

Stwierdzono też, że w Irlandii, Finlandii, Polsce, Szwecji, Chorwacji i na Węgrzech występuje najniższy poziom rozwoju energii słonecznej, z których każdy ma mniej niż 1% udziału.

- Unia Europejska do tej pory nie wykorzystała okazji, by skorzystać z bardzo korzystnych cen paneli fotowoltaicznych, co oznacza, że ​​energia słoneczna z nowych elektrowni jest często tańsza niż energia elektryczna z konwencjonalnych elektrowni" - mówi analityk Agory Energiewende, Matthias Buck.


Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii jako całość, ich udział w unijnym systemie elektroenergetycznym wzrósł o około 2% do poziomu 32,3% w 2018 r. w wyniku większej liczby elektrowni słonecznych, wiatrowych i biomasy.

Rozwój ten, zgodnie z raportem, spowodował wyparcie produkcji węgla kamiennego, w szczególności w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji; podczas gdy zwiększona produkcja ze źródeł wodnych pomogła zmniejszyć zużycie gazu.

 - W konsekwencji całkowita produkcja energii z węgla w UE spadła o 6% w 2018 r. i była o 30% niższa niż w 2012 r.
      - wynika z raportu.


Autorzy analizy twierdzą również, że jeśli UE chce osiągnąć swój cel 2030 r. pokrycia około 32% zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych (OZE) to ich udział w sektorze energii elektrycznej musi osiągnąć 57%, biorąc pod uwagę, że największa ilość energii zostanie skierowana na elektryfikację systemu transportu za pomocą pojazdów elektrycznych i ogrzewania elektrycznego budynków, a energia z nich musi być dostarczana elektrowni na wiatr i energię słoneczną.

Węgiel i gaz są obecnie głównymi „winowajcami” ostatniego wzrostu cen energii na rynku UE, przy czym cena węgla wzrosła w ubiegłym roku o 15%, podczas gdy ceny gazu wzrosły o 30%. I tu zaczynają się pytania skąd pochodzi gaz i węgiel importowany do... Polski.
 

Źródło: agora-energiewende.de
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Instalacje solarne
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...