List intencyjny PP i Energa ws. rozwoju elektromobilności

dodano: 2019-04-15 22:15
autor: Janusz Sulisz | źródło: media.energa.pl

List intencyjny PP i Energa Poczta Polska przygotowuje się do wprowadzenia samochodów elektrycznych. Pomóc ma w tym Energa. Obie firmy podpisały list intencyjny – będą wspólnie rozwijać transport oparty na pojazdach tego typu.

List intencyjny PP i Energa


Poczta Polska od 2018 roku prowadzi działania na rzecz rozwoju elektromobilności, testuje różne typy pojazdów elektrycznych oraz stacje ładowania. Spółka posiada flotę składającą się z ponad 5 tys. samochodów i przygotowuje się do stopniowej ich wymiany na pojazdy elektryczne.  Pierwsze EV dołączą do floty spółki jesienią bieżącego roku.

– Dzięki podpisaniu listu intencyjnego z Energą nasza spółka zyskuje poważnego partnera, z którym będziemy mogli rozwijać elekromobilność. Energa ma duże doświadczenie w zarządzaniu infrastrukturą z wykorzystaniem dedykowanego systemu IT – powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej. – Chcemy jak najlepiej przygotować się do wprowadzenia „Stref Czystego Transportu” oraz mieć pozytywny wpływ na poprawę jakości powietrza przez ograniczenie jego zanieczyszczenia – dodał Paweł Przychodzeń, członek zarządu Poczty Polskiej.

Grupa Energa w 2013 r. rozpoczęła realizację projektu „eMobility”, w ramach którego m.in. zainstalowano pilotażową infrastrukturę ładowania samochodów elektrycznych, testowano EV oraz prowadzono testy systemów IT zarządzających terminalami ładowania oraz zeroemisyjną flotą. Wdrożono także pierwszą w Polsce usługę carsharingu opartą na pojazdach z napędem elektrycznym.

Energa ma pomóc Poczcie w zapewnieniu infrastruktury ładowania wraz z systemem zarządzającym. Spółka z Gdańska systematycznie rozbudowuje swoją sieć ładowania tego typu pojazdów. Do końca 2019 r. Grupa Energa zamierza posiadać 54 stacje, a do 2022 roku co najmniej 100. Zostaną one ulokowane m.in. przy głównych szlakach komunikacyjnych oraz w większości dużych miast leżących na terenie działalności Grupy. Część spośród nich będą stanowić stacje szybkiego ładowania. Koordynatorem działań w zakresie elektromobilności w Grupie jest Energa Obrót.

– Grupa Energa prężnie rozwija obszar e-mobility i dzieli się praktycznym doświadczeniem. Kooperacja z tak dużą firmą jak Poczta Polska, o ogólnopolskim zasięgu, jest szansą na wdrożenie rozwiązań w obszarze e-mobility korzystnych dla obydwu firm oraz dla klientów. Jestem przekonany, że ta współpraca umożliwi nam osiągnięcie założonych celów – mówi Dariusz Chrzanowski, wiceprezes zarządu Energi Obrót.

W ubiegłym roku Poczta przeprowadziła testy dostawczych pojazdów elektrycznych do 3,5 tony o ładowności do 800 kg. Próbom poddano 9 marek samochodów oraz 5 rodzajów stacji ładowania. Obecnie prowadzone są testy pojazdów elektrycznych o ładowności powyżej 800 kg. Samochody pięciu producentów są używane w codziennej pracy przez pocztowców w Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Łodzi, Zabrzu, Krakowie i Pruszczu Gdańskim. Jednocześnie testowane Poczta testuje stacje ładowania 4 firm.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł DeltaCam Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...

Osłona LNB Umbrella Light Duty BOX

Plastikowa osłona LNB Umbrella chroni konwertery na antenie przed niekorzystnymi...

39 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

Najnowszy moduł CAM CI+ 4K ECP z ofertą „nc+ telewizja...

199 zł Więcej...