Biosolarne liście z Arborea dla oczyszczenia powietrza

dodano: 2019-05-03 19:18 | aktualizacja: 2019-05-05 12:12
autor: Jerzy Kruczek | źródło: arborea.io/interia.pl

biosolar-leaf-londyn-lisc-arborea-360px.jpg Wkrótce w Londynie zostanie uruchomiona eksperymentalna technologia oczyszczania powietrza. Projekt „Biosolar Leaf” ma na celu oczyszczenie powietrza w kampusie londyńskim. Naukowcy twierdzą, że technologia liścia biosolarnego może wykonać pracę 100 drzew na powierzchni jednego drzewa.

biosolar-leaf-londyn-lisc-arborea-760px.jpg


Zanieczyszczenie powietrza to największy zabójca na świecie. Nowe dane ujawnione przez WHO wskazują, że w 2018 r. zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się do śmierci 4,2 mln osób. Aż 91 proc. ludności świata żyje w miejscach, w których normy dotyczące czystości powietrza są regularnie przekraczane.

Naukowcy z Imperial College London połączyli siły z biochemicznym start-upem technologicznym Arborea w celu stworzenia tzw. biosolarnych liści. Zostały one umieszczone w kampusie White City w dzielnicy Hammersmith i Fulham w zachodnim Londynie. Mogą pomóc w oczyszczaniu powietrza. 

Co to jest „Biosolar Leaf” - biosolarny liść?

Sekretem działania biosolarnego liścia są algi. Naukowcy z firmy Arborea opracowali system uprawy, który pozwala mikroskopijnym roślinom, takim jak mikroalgi czy fitoplankton, rosnąć na dużych strukturach przypominających panele słoneczne. Można je zainstalować dosłownie wszędzie - na budynku, na ulicy czy na wodzie. Twórcy twierdzą, że potrafią oczyścić powietrze z dwutlenku węgla, uwolnić więcej tlenu do atmosfery i jednocześnie hodować odżywcze białko roślinne.

Panele biosolarne zainspirowane naturalnym procesem fotosyntezy umożliwiają mikroorganizmom wchłanianie CO2 z otoczenia i wyprodukowanie tlenu. Działają dokładnie tak samo jak otaczające nas drzewa.

W miastach takich jak Londyn istnieje nadzieja, że ​​struktury paneli słonecznych mogą być instalowane na dachach dużych budynków, w tym magazynów, kin i urzędów publicznych.

Założyciel Arborea, Julian Melchiorri, poinformował też, że nowością w tej technologii jest to, że może przetwarzać dwutlenek węgla przy skrajnie niskich ciśnieniach, gdzie inne techniki wymagają sprężarki gazu.

Przedstawiciele Imperial College twierdzą, że system liści biosolarnych jest częścią jego zaangażowania w łagodzenie wpływu na środowisko nowego kampusu White City. Kampus znajduje się w dzielnicy Hammersmith i Fulham, która wspiera inicjatywę.

Profesor Neil Alford z Imperial College powiedział:

- Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najpilniejszych wyzwań Londynu. Dzięki naszemu planowi dla White City przedstawiamy zrównoważone rozwiązania, które mogą poprawić wyniki środowiskowe w zachodnim Londynie, w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. 


Melchiorri powiedział:

- Moim celem jest walka ze zmianami klimatu i bezpieczeństwem żywnościowym. Ten pilotażowy projekt produkować będzie zrównoważone, zdrowe dodatki do żywności, oczyszczając powietrze, wytwarzając tlen i usuwając dwutlenek węgla z otaczającego środowiska. 


 

Źródło: arborea.io
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

1 990 zł Więcej...

Antena Laminas AS-1500 AE

Podświetlana antena epoksydowa - offset 1,6 m w wersji AE...

1 950 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...