Areszt za przemyt i zaniżanie cen modułów PV

dodano: 2019-06-08 13:11
autor: Jan Borejko | źródło: PV magazine

Intersolar-Europe-2019-podloga-solar-360px.jpg Doszło do aresztowań 3 osób podczas targów Intersolar Europe m.in. za przemyt i za obchodzenie minimalnej ceny modułu fotowoltaicznego w UE. Niemieccy celnicy wykonali dwa nakazy aresztowania podczas targów Intersolar w Monachium. Prokuratura w Norymberdze-Fürth również potwierdziła kolejne aresztowanie związane z dochodzeniem wobec chińskiego producenta PV.

Intersolar-Europe-2019-solar-760px.jpg


Niemieckie władze celne i prokurator powiedzieli magazynowi PV Magazine, że aresztowani dyrektorzy firm związanych z rynkiem PV byli rzekomo zaangażowani w przemyt modułów fotowoltaicznych. Władze uważają, że minimalne ceny importowe modułów PV z Chin, obowiązujące do września, były obchodzone. W ten sposób uciekały miliony euro niezapłaconych ceł i podatku.

Minimalne ceny importowe (tzw. MIP, z ang. minimum import prices) dla krystalicznych paneli fotowoltaicznych wyprodukowanych w Chinach są już od września zeszłego roku historią, ale kwestie prawne z nimi związane nadal mają ogromny wpływ na sam rynek PV, bo teraz wychodzą różne przekręty i kombinacje.

Aresztowani obywatele Chin są przetrzymywani w Niemczech wraz z trzecim chińskim obywatelem aresztowanym również w połowie maja, powiedziała Antje Gabriels-Gorsolke, rzeczniczka prokuratora Norymberga-Fürth.


Trzecie aresztowanie nie zostało przeprowadzone podczas targów Intersolar Europe - miało miejsce w pobliżu. Nie wymieniono nazwy chińskiej firmy powiązanej z tą osobą, ale za to potwierdzono, że ​​osoba ta należy do kadry kierowniczej w chińskiej firmie PV. Jest ona podejrzana o udział w przemycie modułów PV do Europy w związku z dochodzeniem w sprawie podobnej do działalności przedstawicieli chińskiego producenta Risen, która już doprowadzono do końca.

Przypomnijmy krótko, że jesienią 2017 r. sąd okręgowy w Norymberdze-Fürth wydał wyroki skazujące dla 4 osób za obchodzenie MIP. Sprawy te dotyczyły uchylania się od opodatkowania w wysokości około 110 mln euro i dotyczyły producenta modułów Risen. Dwóch oskarżonych zostało skazanych za uchylanie się od płacenia podatku dochodowego od osób prawnych. Wydano wyroki odpowiednio 1 rok i 4 miesiące więzienia.

Domniemane ponowne oznakowanie modułów PV

Podjęto zarzuty dotyczące ponownego oznakowania modułów fotowoltaicznych. Zaimportowane do Unii Europejskiej panele zostały rzekomo oznaczone jakoby były wyprodukowane na Tajwanie i w Indiach w celu obejścia minimalnych cen importowych (MIP) stosowanych dla chińskich paneli słonecznych.

Rzekomo uniknięto płatności ceł importowych, a kwota była wysoka - dwucyfrowa suma w milionach euro. Teraz te zarzuty zostaną dokładnie zbadane.

Inny chiński obywatel zatrzymany przez niemieckich funkcjonariuszy celnych podczas Intersolar w Monachium jest podejrzanym w związku z odrębną sprawą karną, która została zakończona przez sąd rejonowy w Augsburgu. Według niemieckich władz celnych uczestniczył on w przemycie produktów PV. W procesie dwóch innych oskarżonych osób, które wcześniej zostały zatrzymane, sędziowie nałożyli wyroki pozbawienia wolności odpowiednio na 44 miesiące i 29 miesięcy. 

W sprawie związanej z aresztowaniem osób w Monachium zarzut prokuratury w Augsburgu jest taki, że uniknięto zapłaty 35 mln euro, omijając taryfy antydumpingowe. Podejrzani deklarowali nieprawdziwe informacje przy odprawach celnych w Niemczech i Holandii.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł Conax Smit + karta nc+ TNK 1m

Karta startowa TNK Mix na 1 miesiąc + do kompletu...

179 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 9-10/2020 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2020

10 zł Więcej...