Pakiet prosumencki dla małych i średnich firm

dodano: 2019-06-26 23:54 | aktualizacja: 2019-06-27 00:22
autor: Jan Borejko | źródło: TVN24BiS.pl

Corab PB 062 solary panele Polski rząd przyjął interesujący projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz ustawy o dostępności i pakiet prosumencki.
Nowy rządowy projekt OZE rozszerza definicję prosumenta. Istotne jest to, że tzw. prosumentami będą mogły być nie tylko gospodarstwa domowe, ale także firmy, o ile sprzedaż energii z mikroinstalacji nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej w myśl ustawy o statystyce publicznej.


panel_solar_oze_760px.jpg


Najważniejsze dla przedsiębiorców jest to, że pakiet prosumencki rozszerza status prosumenta na małe i średnie firmy. 
Dotąd firmy były de facto wyeliminowane z tej prosumenckiej działalności. Nie opłacało się instalować małych instalacji PV, bo nie było równego traktowania ze zwykłymi obywatelami RP, którzy mogli być prosumentami. Teraz będą mogły wytwarzać energię elektryczną w mikroinstalacjach i korzystać z systemu opustów. Równie istotne jest, że status prosumenta będą mogły uzyskać spółdzielnie na terenach wiejskich, które w największym stopniu zagrożone są ubóstwem energetycznym.

Pakiet przewiduje też rozliczanie energii w dłuższych cyklach rozliczeniowych, co ma umożliwić korzystanie z własnej energii w okresach niższej produkcji, która nie zaspokaja potrzeb firmy. Nie będzie też niepotrzebnego obowiązku przygotowania projektu budowlanego dla najmniejszych mikroinstalacji do 6,5 kW.

Projekt rządowy modyfikuje też tzw. ustawę odległościową dotyczącą budowy nowych turbin wiatrowych.

Pozwolenia na budowę nowych turbin wiatrowych, wydane przed jej wejściem w życie zachowują ważność do 16 lipca 2021 r. Nowy termin to 5 lat od wejścia w życie projektowanej nowelizacji, czyli połowa roku 2024.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...