Globalne ocieplenie uderzy w wydajność paneli słonecznych

dodano: 2019-08-17 10:06 | aktualizacja: 2019-08-19 14:52
autor: JK | źródło: MIT/IPCC

Solsum_panele_360px.jpg Naukowcy z MIT (Massachussetts Institute of Technology) twierdzą, że zmiana klimatu może zmniejszyć wydajność modułów fotowoltaicznych. Analiza oparta na scenariuszach ocieplenia przedstawionych przez IPCC przewiduje, że w niektórych obszarach roczna produkcja energii z systemów fotowoltaicznych może spaść nawet o 50 kWh na kilowat zainstalowanej instalacji.

panele solar PV


Globalne ocieplenie zmniejszy skuteczność paneli słonecznych.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Massachussetts Institute of Technology rozważyło potencjalny negatywny wpływ wzrostu globalnych temperatur na wydajność paneli PV. Obliczono, że dla każdego 1 stopnia globalnego wzrostu temperatury moduły fotowoltaiczne mogą stracić około 0,45% mocy wyjściowej, chociaż należy tu jasno podkreślić, że liczba ta może się zmienić. Od dawna wiadomo, że wysoka temperatura wcale dobrze nie wpływa na sprawność paneli PV, bo liczy się nasłonecznienie, a nie wysoka temperatura. Co więcej w okresach jesiennych czy wiosennych, kiedy jest duże nasłonecznienie panele mają wyższa sprawność niż latem.

Wyższe temperatury, większe straty.
Z badań wynika, że choć wydajność modułów słonecznych spadłaby wszędzie, najbardziej dotknięte obszary dotyczyłyby południowych Stanów Zjednoczonych, południowej Afryki i Azji Środkowej.

Autorzy raportu stwierdzą też, że tylko innowacyjne materiały stosowane przy produkcji najnowszych modułów fotowoltaicznych i nowa budowa paneli mogą zwiększyć odporność na wysokie temperatury. Jako przykład podaje się tu takie materiały, jak tellurek kadmu, które mają znacznie mniejszy spadek wydajności.

Podać tu trzeba wnioski, które niedawno stwierdzono, że tylko system energetyczny oparty całkowicie na zerowym wytwarzaniu węgla może pomóc utrzymać wzrost globalnych temperatur poniżej 1,5 st. Celsjusza, a tym samym uniknąć katastrofy klimatycznej.

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1 550 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 biała

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...