Kraków kupi 50 elektrobusów na Aleje

dodano: 2019-09-16 16:32
autor: Janusz Sulisz | źródło: krakow.pl

autobus elektryczny Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie ogłosiło przetarg, dzięki któremu do miasta ma zostać dostarczonych 50 nowych przegubowych autobusów elektrycznych. Realizacja tego kontraktu rozpocznie się, jak tylko przewoźnik otrzyma dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

MPK Kraków autobusy elektryczny


Jeżeli opracowany przez MPK SA w Krakowie wniosek aplikacyjny uzyska na tyle wysoką ocenę, aby znaleźć się na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, to wszystkie autobusy zostaną dostarczone do Krakowa do końca 2020 roku. Pojazdy zostaną wyposażone w klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej oraz platformy ułatwiające wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach.

Elektrobusy będą wykorzystywane na czterech liniach 144, 173,179 i częściowo 503 kursujących przez Aleje Trzech Wieszczów, a wiec w rejonie miasta, gdzie odnotowywane są największe przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza.

Zakup 50 bezemisyjnych autobusów sprawi, że po krakowskich ulicach będzie kursować w sumie 76 tego typu pojazdów. To oznacza, że już w przyszłym roku elektryczne autobusy mogą stanowić prawie 14 proc. całego taboru MPK.

Przypomnijmy, że wniosek o dofinansowanie zakupu 50 autobusów elektrycznych krakowskie MPK złożyło w styczniu br. Przewoźnik bierze udział w naborze do konkursu nr POIiŚ.6.1/1/18, który został ogłoszony przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, w którym została uruchomiona regularna linia obsługiwana autobusami elektrycznymi. Stolica Małopolski to także pierwsze miasto w kraju, które wprowadziło całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. To fakt istotny w kontekście ubiegania się o wsparcie ze środków POIiŚ. Miasta, które realizują wieloletnią i systemową politykę, mającą na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska i walkę ze smogiem, mogą otrzymać dodatkowe punkty w konkursie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

459 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...