Kraków kupi 50 elektrobusów na Aleje

dodano: 2019-09-16 16:32
autor: Janusz Sulisz | źródło: krakow.pl

autobus elektryczny Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie ogłosiło przetarg, dzięki któremu do miasta ma zostać dostarczonych 50 nowych przegubowych autobusów elektrycznych. Realizacja tego kontraktu rozpocznie się, jak tylko przewoźnik otrzyma dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

MPK Kraków autobusy elektryczny


Jeżeli opracowany przez MPK SA w Krakowie wniosek aplikacyjny uzyska na tyle wysoką ocenę, aby znaleźć się na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, to wszystkie autobusy zostaną dostarczone do Krakowa do końca 2020 roku. Pojazdy zostaną wyposażone w klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej oraz platformy ułatwiające wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach.

Elektrobusy będą wykorzystywane na czterech liniach 144, 173,179 i częściowo 503 kursujących przez Aleje Trzech Wieszczów, a wiec w rejonie miasta, gdzie odnotowywane są największe przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza.

Zakup 50 bezemisyjnych autobusów sprawi, że po krakowskich ulicach będzie kursować w sumie 76 tego typu pojazdów. To oznacza, że już w przyszłym roku elektryczne autobusy mogą stanowić prawie 14 proc. całego taboru MPK.

Przypomnijmy, że wniosek o dofinansowanie zakupu 50 autobusów elektrycznych krakowskie MPK złożyło w styczniu br. Przewoźnik bierze udział w naborze do konkursu nr POIiŚ.6.1/1/18, który został ogłoszony przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, w którym została uruchomiona regularna linia obsługiwana autobusami elektrycznymi. Stolica Małopolski to także pierwsze miasto w kraju, które wprowadziło całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. To fakt istotny w kontekście ubiegania się o wsparcie ze środków POIiŚ. Miasta, które realizują wieloletnią i systemową politykę, mającą na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska i walkę ze smogiem, mogą otrzymać dodatkowe punkty w konkursie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

Kabel HDMI - mini HDMI 3,0m

Kabel połączeniowy HDMI - mini HDMI do podłączenia tabletów, smartfonów...

29 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...