Wydajne baterie z sztucznego perowskitu z Rosji

dodano: 2019-10-16 12:25 | aktualizacja: 2019-10-17 17:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: Politechnika w Sankt Petersburgu/Physical Review B

Perowskit badania 360px.jpg Naukowcy Politechniki w Sankt Petersburgu wraz z zagranicznymi specjalistami zaproponowali nowy, bardzo wydajny typ baterii na bazie sztucznego kryształu - perowskitu. Autorzy opracowania twierdzą, że ich źródło energii pozwoli pojazdom elektrycznym łatwiej i lepiej pokonywać krótkie odcinki na drodze.

Perowskit politechnika 760px.jpg


Rosyjscy specjaliści z Politechniki Petersburskiej wraz z naukowcami z Polski (Andrzej Majchrowski z Instytutu Fizyki Stosowanej, Wojskowa Akademia Techniczna), Francji i Szwajcarii zsyntetyzowali sztuczny kryształ PbHfO3 podobny do perowskitu. Potem naukowcy zbadali w jaki sposób zachodzą w nim procesy tworzenia i niszczenia nieproporcjonalnych fal, i wyjaśnili, w jaki sposób może to wpłynąć na ilość zgromadzonej i uwolnionej energii przez kryształ perowskitu.

Według naukowców bateria na bazie perowskitu będzie miała większą moc niż współczesne baterie litowo-jonowe. Stworzy to nowy rodzaj dodatkowych źródeł energii, które mogą obsługiwać główne źródło (na przykład panele słoneczne lub baterię) w czasie, kiedy potrzebny jest krótkotrwały prąd o wysokim natężeniu.

Dodatkowo dzięki właściwemu doborowi dwóch różnych źródeł zasilania cały system można usprawnić o około 20 proc.

Kolejny etap prac międzynarodowej grupy, w której są Polacy, będzie polegał na stworzeniu działającego prototypowego urządzenia opartego o sztuczny kryształ perowskitu.

Źródło: aps.org
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka HD Velocap U5

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

1 290 zł Więcej...

Moduł UniCam Pro Evo 4.0

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+. W najnowszej wersji...

499 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

89 zł Więcej...