Nowy elektryczny maluch od Toyoty

dodano: 2019-10-21 18:17
autor: Janusz Sulisz | źródło: www.toyotanews.eu

Toyota Ultra compact BEV przod.jpg Toyota zaprezentuje nowy, ultrakompaktowy samochód elektryczny (BEV) w wersji produkcyjnej. Pojazd zostanie pokazany na specjalnej wystawie Future Expo podczas Targów Motoryzacyjnych w Tokio 2019. Jego premiera na japońskim rynku jest planowana na 2020 rok. Pojazd będzie służył do poruszania się na krótkich dystansach w sposób przyjazny dla środowiska.

Toyota Ultra compact BEV elektryczny 760px.jpg


Dwuosobowy samochód elektryczny został zaprojektowany z myślą o osobach, które codziennie pokonują krótkie dystanse. Są to najczęściej osoby starsze, młodzi kierowcy oraz lokalni przedsiębiorcy odwiedzający klientów. Pojazd ma zasięg około 100 km na jednym ładowaniu i rozwija prędkość 60 km/h. Jego niewielkie wymiary i konstrukcja zapewniają wyjątkowo mały promień zawracania.
 


Nowy ultrakompaktowy samochód elektryczny Toyoty zostanie zaprezentowany na wystawie Future Expo na targach Tokyo Motor Show 2019 od 24 października do 4 listopada. Będzie mu towarzyszyła ekspozycja „Ultra-compact BEV Concept Model for Business”. Odwiedzający targi w Tokio będą mogli go przetestować na drogach publicznych. Jednocześnie Toyota i-Road i pojazdy transportu osobistego zostaną udostępnione do testów na 1,5-kilometrowej ścieżce.

- Postanowiliśmy stworzyć nowoczesny środek transportu. Nasz nowy BEV zapewni swobodę poruszania się ludziom w różnym wieku – powiedział Akihiro Yanaka, szef działu rozwoju Toyoty.

– Ultrakompaktowy BEV nie tylko daje większą swobodę poruszania się, ale także potrzebuje mniej miejsca do parkowania, generuje mniej hałasu i w ograniczonym stopniu wpływa na środowisko.


Zapowiedziana na 2020 rok premiera ultrakompaktowego BEV Toyoty wiąże się z nowym modelem biznesowym, który ma pomóc w popularyzacji samochodów elektrycznych na baterie. Plan zakłada monitorowanie wykorzystania baterii i ich wartości na każdym etapie – od produkcji przez sprzedaż, odsprzedaż do wtórnego użycia, aż po recycling. Toyota zamierza wprowadzić rozszerzony program leasingu akumulatorów trakcyjnych, w którego założeniach leży odzyskiwanie leasingowanych baterii samochodowych i ich ponowne wykorzystanie, w zależności od ich stanu, na różne sposoby – w samochodach oferowanych na rynku wtórnym, jako części zamienne oraz w instalacjach stacjonarnych do magazynowania energii. Toyota rozwija także inne usługi dla samochodów elektrycznych, takie jak stacje ładowania czy ubezpieczenia.

Toyota szuka nowych możliwości wykorzystania małych pojazdów elektrycznych nie tylko w użytku indywidualnym. Nowy ultrakompaktowy BEV jest dobrze przystosowany do wykorzystania przez władze samorządowe jako uzupełnienie transportu publicznego, szczególnie w miastach i na terenach górskich. Obecnie Toyota współpracuje z około 100 partnerami rządowymi, samorządowymi i korporacyjnymi w poszukiwaniu nowych form transportu opartych na niewielkich pojazdach elektrycznych.

Toyota zaprezentuje też 5 innych małych pojazdów elektrycznych:

Koncepcyjny ultrakompaktowy BEV dla biznesu
Samochód zaprojektowany z myślą o flotach firm, których działalność opiera się na krótkich przejazdach i częstym parkowaniu. Pojazd ten ma służyć za mobilne biuro, które ułatwia przemieszczanie się, pracę biurową oraz odpoczynek w czasie przerw w pracy.

Toyota i-ROAD
Ten niewielki pojazd elektryczny przypomina w pełni zabudowany motocykl. Jest wąski i zwrotny jak jednoślad, ale zapewnia stabilność, bezpieczeństwo i izolację od deszczu, spalin i hałasu. Nowatorskie trzykołowe podwozie sprawia, że i-Road przechyla się na zakrętach jak motocykl oraz doskonale amortyzuje nierówności nawierzchni. Na jednym miejscu parkingowym mieszczą się cztery i-Roady.
 


Pojazdy transportu osobistego

Walking Area BEV Standing Type
Pojazd do poruszania się po chodnikach w pozycji stojącej może być wykorzystany do patrolowania miasta, obchodów terenu przez pracowników ochrony czy poruszania się po dużych obiektach takich jak lotniska czy fabryki.

Walking Area BEV Seated Type
Elektryczny skuter do jazdy na siedząco powstał z myślą o osobach mających trudności w chodzeniu lub poruszających się z dużą ilością podręcznego bagażu.

Walking Area BEV Wheelchair-linked Type
Ten innowacyjny pojazd wspomaga osoby na ręcznych wózkach inwalidzkich. Ułatwia poruszanie się po dużych obiektach i zwiedzanie atrakcji turystycznych.

Więcej informacji i zdjęć związanych ze stoiskami Toyoty na targach Tokyo Motor Show 2019 jest dostępnych tu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

675 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...