Panele pobierające energię elektryczną z zimna kosmosu

dodano: 2019-11-11 18:58 | aktualizacja: 2019-11-11 19:34
autor: Jerzy Kruczek | źródło: iflscience

SolarCity panele pv Bez Słońca Ziemia powoli by się ochłodziła. Ten fakt jest szczególnie widoczny w pogodne noce, kiedy ciepło naszej planety, odblokowane przez chmury, rozprzestrzenia się w ciemność kosmosu. Okazuje się, że naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali urządzenie, które może wykorzystać ten przepływ ciepła i wytworzyć elektryczność.

Kosmos niebo solar 760px.jpg


Urządzenie eksperymentalne przypomina nieco panel słoneczny, biorąc pod uwagę, że ma podobny system optoelektroniczny. Jednak zamiast wykorzystywać promieniowanie ze Słońca, wykorzystuje promieniowanie wychodzące z... Ziemi. Jak podano w Applied Physics Letters, system wykorzystuje efekt „ujemnego oświetlenia". Półprzewodnik na podczerwień wytwarza energię elektryczną, gdy ciepło odpływa z powierzchni urządzenia.

- Ogrom wszechświata jest termodynamiczny zasobem - twierdzi autor badania, Shanhui Fan.

- Jeśli chodzi o fizykę optoelektroniczną, naprawdę istnieje bardzo piękna symetria między zbieraniem promieniowania przychodzącego a zbieraniem promieniowania wychodzącego.


Podstawą tego rozwiązania jest to, że istnieje duża różnica temperatur między Ziemią a przestrzenią kosmiczną.
Nawet w najzimniejszych miejscach na naszej planecie różnica nadal wynosi co najmniej 200°C.

Ograniczenia urządzenia nie dotyczą warunków zewnętrznych, ale technologii. Obecne urządzenie wytwarza tylko niewielki prąd - 64 nanowatów na 1 m kw.  To niby bardzo mało, ale jednak daje szansę w przyszłości. 

- W tej chwili ilość mocy, jaką możemy wygenerować za pomocą tego eksperymentu, jest znacznie poniżej teoretycznego limitu - wyjaśnił autor  pomysłu Masashi Ono.


Teoretyczny limit dla urządzenia powinien wynosić 4 W na 1 m kw., około 1 mln razy więcej niż w pierwszych eksperymentach. To byłaby ogromna poprawa, ale nadal byłaby znacznie poniżej tego, co może wytworzyć standardowy panel słoneczny (do 200 W na 1 m. kw.), ale wystarczająco, aby być interesującym. Na tym etapie jest to tylko dowód koncepcji. Żadne inne urządzenie optoelektroniczne nie jest w stanie wytworzyć elektryczności z zimna przestrzeni/kosmosu.

Teraz musi się znaleźć sposób ulepszenia urządzenia, aby upewnić się, że użyte materiały są najlepsze do danego zadania. Zastosowania tej technologii nie polegają tylko na wykorzystaniu chłodu wszechświata, można go w zasadzie wykorzystać do odzyskania części zmarnowanego ciepła z maszyn. Mimo tego naukowcy ostrzegają, że wciąż to zbyt wczesny etap rozwoju tej technologii.  
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Kamera SJCAM SJ8 PRO

980 zł Więcej...

Nagrywarka HD Velocap Plus

Urządzenie pozwalające na nagrywanie z HDMI materiału wideo wysokiej rozdzielczości...

499 zł Więcej...