Kolejna fabryka Tesli jednak pod Berlinem [wideo]

dodano: 2019-11-16 18:45 | aktualizacja: 2019-11-17 21:07
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Electrek/teslarati/interia.pl/Tesla

Tesla-Gigafactory-4-land-360px.jpg Kto by pomyślał, że Tesla zacznie sprzedawać Model S w 2012 roku i 8 lat później będzie miała fabrykę w Chinach, by teraz rozpocząć produkcję swoich aut elektrycznych w Brandenburgii w Niemczech - centrum produkcji samochodów w Europie? 12 listopada br. CEO Tesli, Elon Musk udał się do Berlina, aby ogłosić, że Gigafactory 4 będzie zlokalizowany w okolicy niemieckiej stolicy niedaleko od m. Burig. Szkoda, że nie w Polsce, ale jest blisko - tylko 64 km od polskiej granicy!

Gigafactory Europe Berlin Tesla 2019760px.jpg


Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, zapowiedział, że kolejna fabryka Tesli powstanie pod Berlinem przy obwodnicy A10 - zaledwie 64 km od granicy z Polską (48 minut jazdy z Frankfurtu nad Odrą).

Do wielkich fabryk amerykańskiego giganta, dołączy kolejna - na miejsce wybrano Niemcy, a konkretnie tereny niedaleko Berlina. Będzie to już czwarta Gigafactory na świecie, zaraz po Szanghaju, Buffalo i Reno. Zatrudnienie w Gigafactory 4 ma znaleźć 10 tys. ludzi -  fabryka powinna powstać do 2021 roku. 

Musk był w Niemczech, aby odebrać nagrodę Golden Steering Wheel od Auto Bild, niemieckiego wydawnictwa poświęconego branży motoryzacyjnej. Tesla potwierdziła, że ​​europejska Gigafactory prawdopodobnie będzie gotowa do 2021 roku, przewidując, że będzie podobna do zakładu w Szanghaju, ponieważ oba zakłady będą produkować Model 3 sedan i SUV/crossover Model Y.

Tesla jednym z największych pracodawców w okolicy Berlina.
Nowa niemiecka fabryka może uczynić Teslę jednym z największych pracodawców w okolicy Berlina. Tesla z łatwością może być 6 największym pracodawcą w mieście. 

Tesla od lat wspominała o europejskiej fabryce i otrzymywała propozycje z wielu miast na Starym Kontynencie, od Hiszpanii po... Polskę. Co ciekawe również Polska wykazywała zainteresowanie Gigafactory 4. Nawet premier Morawiecki spotkał się z Elonem Muskiem na początku tego roku, ale jak widać nic z tego nie wynikło.

Berlin jest pewnego rodzaju zaskoczeniem, ponieważ nie jest żadnym centrum produkcyjnym. Jest to jednak centrum technologicznym, co oznacza, że ​​Tesla będzie mogła przebierać wśród najlepszych niemieckich inżynierów dla Gigafactory 4, a do Polski też bardzo blisko. Tesla otworzy też w Berlinie studio inżynieryjne i projektowe. Musk często powtarzał, że spodziewa się zbudować od 10 do 12 gigafabryk na całym świecie w najbliższych latach. 

Pytanie brzmi: jak zareagują główni niemieccy producenci samochodów?

Po informacjach, że Volkswagen rozpoczął seryjną produkcję swojego samochodu elektrycznego ID.3 w Zwickau i przekształca inne fabryki w Niemczech. Wydaje się z pozoru, że rewolucja produkcji samochodów elektrycznych w Niemczech wyraźnie przyspiesza. Ale czy na pewno tak jest?

Mercedes zbyt powoli wprowadza samochody elektryczne, ale większość z nich jest skierowana do górnej części rynku, czyli są za drogie. BMW najwyraźniej jest zadowolone z wprowadzenia hybryd, próbując dowiedzieć się, jaka będzie długoterminowa strategia, ale to potrwa, a czas leci. To wszystko jest takie głaskanie „przyszłości" i gra na przeczekanie, bo niemieccy producenci aut nadal żyją przeszłością opartą na dieslach - świat idzie do przodu!

Tesla nie ma zamiaru czekać co zrobią niemieccy producenci, bo wraz z nową Gigafactory 4 znajdzie się w centrum produkcji samochodów elektrycznych w Europie, zmuszając wszystkich innych do nadrabiania zaległości, także tych którzy produkują auta w Polsce. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...