Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) podpisał umowę z Gubernatorem Duhok w irackim Kurdystanie na budowę pilotowej elektrowni słonecznej o mocy 2 MW.
Projekt jest częścią planu rządu Iraku dotyczącego instalacji około
40 MW mocy energii odnawialnej do 2030 r.
Region Duhok jest obecnie zasilany przez około 1000 generatorów opierających się na paliwach kopalnych i cierpi na chroniczne niedobory energii elektrycznej.
Utworzenie parku słonecznego pobudzi gospodarkę poprzez inwestycje sektora prywatnego, stworzy więcej miejsc pracy w zielonej gospodarce, a przede wszystkim zmniejszy zanieczyszczenie
- powiedziała Zena Ali-Ahmad, przedstawiciel UNDP w Iraku.
Unia Europejska zgodziła się sfinansować projekt kwotą 2 mln dol.
Autonomiczny Region Kurdystanu w Iraku (KRI) jest jednym z bardziej wrażliwych obszarów kraju pod względem bezpieczeństwa energetycznego, chociaż na tym obszarze znajduje się dużo pól gazowych i naftowych. Brakuje jednak energii elektrycznej, bo zniszczono infrastrukturę podczas wojen.
Irak rozpoczął swoje pierwsze kroki w dziedzinie energii słonecznej w styczniu 2019 r., kiedy Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) rozpoczął poszukiwanie konsultantów, którzy pomogą opracować krajową politykę fotowoltaiczną. Później w maju Ministerstwo Energii Iraku rozpoczęło zamówienia na
7 projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 755 MW.
W Iraku na koniec 2018 r. jest zaledwie 37 MW zainstalowanej energii słonecznej.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.