Katastrofa rakiety firmy Astra [wideo]

dodano: 2020-09-12 13:59
autor: Janusz Sulisz | źródło: Astra

Katastrofa rakieta Astra Kodiak 360px.jpg Rakieta Rocket 3.1 prywatnej amerykańskiej firmy Astra (nie mylić z operatorem satelitarnym SES/Astra), została wystrzelona w sobotę 12 września polskiego czasu z kosmodromu Kodiak na Alasce. Niestety nie dotarła na zaplanowaną orbitę z powodu katastrofy pierwszego stopnia. Co ciekawe w ten sam dzień podobny przypadek zaliczyła chińska rakieta Kuaizhou-1A.

Katastrofa rakieta Astra Kodiak 760px.jpg


Amerykańska Astra Rocket 3.1
Start amerykańskiej rakiety Rocket 3.1 w początkowej fazie był udany… ale lot zakończył się podczas lotu pierwszego stopnia, który jakby stracił nagle dopływ paliwa i rakieta spadła wybuchając na ziemi - warto zobaczyć efektowne wideo.

Rakieta Astra Space Rocket 3.1 po starcie zboczyła z planowanej trajektorii, silniki zostały wyłączone, kończąc lot pierwszego stopnia, w konsekwencji czego rakieta rozbiła się w pobliżu kompleksu Pacific Spaceport Complex - Alaska (PSCA), na wyspie Kodiak, 12 września 2020 r., 3:19 UTC (11 września, 20:19 czasu lokalnego).

Przypomnijmy, że prywatna, amerykańska firma Astra powstała w 2016 roku. Opracowała dwustopniową rakietę do wynoszenia ładunków w kosmos. W 2018 roku rakieta wykonała dwa loty suborbitalne z kosmodromu Kodiak, które miały charakter awaryjny. Ze swoją rakietą firma Astra brała udział w konkursie na zarządzanie zaawansowanymi projektami badawczymi Departamentu Obrony USA (DARPA), ale w wyznaczonym terminie nie była w stanie umieścić satelitów na orbicie. W ramach przygotowań do pierwszego orbitalnego startu w marcu 2020 roku rakieta też spadła w miejscu startu.

Chińska Kuaizhou-1A
Rakieta nośna Kuaizhou-1A (KZ-1A) wystrzeliła satelitę Jilin-1 Gaofen 02C z chińskiego kosmodromu Jiuquan Satellite Launch Center w prowincji Gansu w północno-zachodnich Chinach 12 września 2020 r. o godz. 5:02 UTC (13:02 czasu lokalnego). Podczas lotu rakiety wykryto nienormalne działanie i satelita nie wszedł na ustaloną orbitę. Jilin-1 Gaofen 02C był nowym optycznym satelitą teledetekcyjnym, opracowanym przez firmę Chang Guang Satellite Technology Co., Ltd.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

399 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox TWO Ultra HD BT

Najnowszy i najszybszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy...

1 690 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

199 zł Więcej...