Powstał pierwszy samochód elektryczny w Rosji

dodano: 2020-12-09 18:12 | aktualizacja: 2020-12-09 20:47
autor: Jan Borejko | źródło: SPbPU

Kama 1 rosyjski samochód elektryczny 360px.jpg Specjaliści z Politechniki Petersburskiej (SPbPU) opracowali pierwszy w Rosji samochód elektryczny, który nazwano Kama-1 w całości oparty na technologiach tzw. „cyfrowych bliźniaków”. Najnowszy projekt „elektryka z Rosji" zostanie po raz pierwszy pokazany na wystawie „VUZPROMEXPO-2020” w Moskwie (10-12 grudnia).

Kama 1 rosyjski samochód elektryczny 760px.jpg


- Będzie to pierwszy, rosyjski pojazd elektryczny opracowany w całości w oparciu o technologię cyfrowych bliźniaków i wyspecjalizowane platformy cyfrowe. Inteligentny crossover jest konkurencyjny zarówno pod względem właściwości technicznych i konsumenckich, jak i pod względem wzornictwa, bezpieczeństwa i komfortu oraz spełnia wymogi międzynarodowej certyfikacji - powiedział szef Centrum Inżynierskiego SPbPU Aleksiej Borowkow.


Samochód elektryczny Kama-1 został opracowany przez specjalistów z Centrum Inżynieryjnego SPbPU w ramach platformy projektowania transportu elektrycznego od kompaktowego samochodu miejskiego po 18-metrowe miejskie autobusy elektryczne, spełniające międzynarodowe wymagania certyfikacyjne.

Inteligentny rosyjski crossover będzie mógł rozpędzić się do prędkości 150 km/h. Podano zasięg auta Kama-1 do 250 km w mieście, przyspieszenie do 100 km/h zajmie mniej niż 7 sekund. Długość crossovera wynosi 3,4 m, szerokość - 1,7 m, wysokość - 1,6 m, prześwit - 160 mm. Konstrukcja auta Kama-1 jest zoptymalizowana pod kątem rosyjskich mrozów i umożliwia eksploatację pojazdu w temperaturach minus 50 st. Celsjusza. Akumulator o pojemności 33 kWh będzie obsługiwał szybkie ładowanie, pozwalając na jego naładowanie do 70% w zaledwie 20 minut.

Pierwsze seryjne samochody elektryczne Kama-1 mają trafić na rynek w przyszłym roku - ma kosztować niecały milion rubli (poniżej 50 tys. zł).

Źródło: newsy-today.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

309 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...