Powstanie największy na świecie projekt solarny [wideo]

dodano: 2021-01-30 18:01
autor: Janusz Sulisz | źródło: Sun Cable/ABC.net.au/NT Australia

Sun Cable Australia link solar farma PV 360px.jpg Już wkrótce ma powstać największy na świecie projekt kompleksu farmy fotowoltaicznej i systemu magazynowania energii słonecznej. Plany australijsko-singapurskiego konsorcjum to budowa farmy słonecznej o mocy 10 GW i magazynu o mocy 30 GW w pobliżu Tennant Creek na Terytorium Północnym Australii, aby eksportować energię słoneczną do Singapuru za pośrednictwem podmorskiego łącza przesyłowego.

Sun Cable Australia link solar farma PV 760px.jpg


Rząd Terytorium Północnego Australii i firma Sun Cable z Singapuru podpisały umowę w celu przyspieszenia rozwoju łącza Australia-ASEAN Power Link.

Firma opracowująca projekt, Sun Cable, twierdzi, że będzie to największa na świecie farma słoneczna i do tego będzie widoczna z kosmosu, gdy zostanie zbudowana w pobliżu miasta Elliott, w połowie drogi między Darwin i Alice Springs w północnej części Australii.

Energia elektryczna popłynęłaby 750 km do systemu magazynu energii w Darwin, a następnie poprowadzona kablem podmorskim 3750 km przez terytorium Indonezji do Singapuru, zaspokajając 20% zapotrzebowania na energię elektryczną miasta - państwa. Oczekuje się, że projekt wygeneruje wystarczającą ilość odnawialnej energii elektrycznej, aby zasilić ponad 3 mln domów rocznie.

Farma słoneczna zostaną zbudowane na 12 tys. hektarów przy stacji Powell Creek, około 70 km na południowy zachód od Elliott, w regionie Barkly na Terytorium Północnym w Australii. Oprócz walorów klimatycznych regionu, obiekt wykorzysta bliski dostęp do infrastruktury drogowej i kolejowej.

Szacuje się, że projekt wniesie do regionalnej gospodarki Australii do 8 mld AUD (6,1 mld dol.), z około 1500 miejscami pracy, które zostaną utworzone podczas budowy i 350 bieżących stanowisk po uruchomieniu farmy. Po ukończeniu kompleks PV ma eksportować energię słoneczną o wartości 1 mld AUD rocznie.

Sun Cable poinformował, że budowa projektu rozpocznie się w październiku 2023 r., a sam projekt komercyjnie ruszy w 2027 r. Potwierdzono, że liczba modułów PV ma liczyć aż 14 tys.

 

Źródło: abc.net.au
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...