Powstanie największy na świecie projekt solarny [wideo]

dodano: 2021-01-30 18:01
autor: Janusz Sulisz | źródło: Sun Cable/ABC.net.au/NT Australia

Sun Cable Australia link solar farma PV 360px.jpg Już wkrótce ma powstać największy na świecie projekt kompleksu farmy fotowoltaicznej i systemu magazynowania energii słonecznej. Plany australijsko-singapurskiego konsorcjum to budowa farmy słonecznej o mocy 10 GW i magazynu o mocy 30 GW w pobliżu Tennant Creek na Terytorium Północnym Australii, aby eksportować energię słoneczną do Singapuru za pośrednictwem podmorskiego łącza przesyłowego.

Sun Cable Australia link solar farma PV 760px.jpg


Rząd Terytorium Północnego Australii i firma Sun Cable z Singapuru podpisały umowę w celu przyspieszenia rozwoju łącza Australia-ASEAN Power Link.

Firma opracowująca projekt, Sun Cable, twierdzi, że będzie to największa na świecie farma słoneczna i do tego będzie widoczna z kosmosu, gdy zostanie zbudowana w pobliżu miasta Elliott, w połowie drogi między Darwin i Alice Springs w północnej części Australii.

Energia elektryczna popłynęłaby 750 km do systemu magazynu energii w Darwin, a następnie poprowadzona kablem podmorskim 3750 km przez terytorium Indonezji do Singapuru, zaspokajając 20% zapotrzebowania na energię elektryczną miasta - państwa. Oczekuje się, że projekt wygeneruje wystarczającą ilość odnawialnej energii elektrycznej, aby zasilić ponad 3 mln domów rocznie.

Farma słoneczna zostaną zbudowane na 12 tys. hektarów przy stacji Powell Creek, około 70 km na południowy zachód od Elliott, w regionie Barkly na Terytorium Północnym w Australii. Oprócz walorów klimatycznych regionu, obiekt wykorzysta bliski dostęp do infrastruktury drogowej i kolejowej.

Szacuje się, że projekt wniesie do regionalnej gospodarki Australii do 8 mld AUD (6,1 mld dol.), z około 1500 miejscami pracy, które zostaną utworzone podczas budowy i 350 bieżących stanowisk po uruchomieniu farmy. Po ukończeniu kompleks PV ma eksportować energię słoneczną o wartości 1 mld AUD rocznie.

Sun Cable poinformował, że budowa projektu rozpocznie się w październiku 2023 r., a sam projekt komercyjnie ruszy w 2027 r. Potwierdzono, że liczba modułów PV ma liczyć aż 14 tys.

 

Źródło: abc.net.au
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter SCR 24UB Opticum Robust 3 Legacy

Konwerter Unicable UB24 + 3 Legacy marki Opticum Robust pozwala...

179 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

199 zł Więcej...

TechniSat DigitRadio 52 DAB+ Antracyt

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik i budzik....

349 zł Więcej...