dodano: 2021-02-27 13:09 | aktualizacja:
2021-03-02 15:26
autor: Jan Borejko |
źródło: Adevarul/Agerpres
Władze Aradu w regionie Crișana w zachodniej Rumunii rozpoczęły konsultacje społeczne w sprawie ogromnej farmy fotowoltaicznej, która ma zostać zbudowana w gminach Grăniceri i Pilu. Ma powstać na powierzchni 1079 hektarów. Już rozpoczęło się wykupywanie gruntu o powierzchni 1300 ha, bo powstaną też drogi dojazdowe i budynki
Projekt farmy 700 MW jest planowany przez firmę
SC West Power Investment Srl. Spółka, która powstała w zeszłym roku jest w 94% kontrolowana przez znanego biznesmena
Emanuela Muntmarka, reszta należy w równych częściach (2,5%) do Buligi Florin Trifan i Buliga Dinu Vasile oraz Cătălin Mrejeru. (1%).
Kim jest inwestor - Emanuel Muntmark?
Emanuel Muntmark to dobrze znana postać na rumuńskim rynku energetycznym. Mieszka w Monako - ma szwedzkie obywatelstwo. Jest bezpośrednio właścicielem firmy Monsson, znanego dewelopera i właściciela farm wiatrowych, a co ważniejsze, jego nazwisko jest związane z budową dużych odnawialnych mocy produkcyjnych, która rozpoczęła się przed 2010 r. Muntmark stoi za kilkoma projektami, które później sprzedał. Jest największym deweloperem farm wiatrowych w Rumunii, uważanym za odpowiedzialnego (szacunkowo 10 lat temu) za budowę około 900 MW zainstalowanych w farmach wiatrowych w tym kraju. Sprzedał m.in. Czechom z ČEZ projekt farmy wiatrowej o mocy 600 MW z Fântânele-Cogealac w Dobrrogea (największa w Rumunii i największa lądowa farma wiatrowa w Europie).
Jedynymi projektami fotowoltaicznymi na skalę przemysłową w Rumunii, które są obecnie w trakcie realizacji, jest
Complexul Energetic Oltenia (CE Oltenia), które chce wdrożyć
310 MW w jednej ze swoich elektrowni węglowych . Obecnie firma poszukuje konsultantów do przeprowadzenia studiów wykonalności budowy czterech obiektów, które są częścią jej działań restrukturyzacyjnych i planu dekarbonizacji. Według rumuńskich mediów, 4 projekty będą miały powierzchnię 595 ha, a ich moce będą wynosić od 60 MW do 95 MW.
Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, pod koniec 2019 roku w Rumunii zainstalowano około
1,38 GW energii słonecznej.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.