Gigantyczna elektrownia słoneczna w Rumunii

dodano: 2021-02-27 13:09 | aktualizacja: 2021-03-02 15:26
autor: Jan Borejko | źródło: Adevarul/Agerpres

farma PV Rumunia arad fotowoltaiczna 360px.jpg W Rumunii realizowany jest gigantyczny projekt solarny, bo planowana jest budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy 700 MW w miejscowości Arad, w zachodniej Rumunii, bardzo blisko granicy z Węgrami. Inwestorem zaangażowanym w budowę gigantycznego parku fotowoltaicznego w Aradzie o mocy 700 MW i 700 mln euro jest znany biznesmen Emanuel Muntmark, z którym związana jest większość inwestycji, jakie Rumunia ma obecnie w OZE.

farma PV Rumunia arad fotowoltaiczna 760px.jpg


Władze Aradu w regionie Crișana w zachodniej Rumunii rozpoczęły konsultacje społeczne w sprawie ogromnej farmy fotowoltaicznej, która ma zostać zbudowana w gminach Grăniceri i Pilu. Ma powstać na powierzchni 1079 hektarów. Już rozpoczęło się wykupywanie gruntu o powierzchni 1300 ha, bo powstaną też drogi dojazdowe i budynki

Projekt farmy 700 MW jest planowany przez firmę SC West Power Investment Srl. Spółka, która powstała w zeszłym roku jest w 94% kontrolowana przez znanego biznesmena Emanuela Muntmarka, reszta należy w równych częściach (2,5%) do Buligi Florin Trifan i Buliga Dinu Vasile oraz Cătălin Mrejeru. (1%).
 

Kim jest inwestor - Emanuel Muntmark?

Emanuel Muntmark to dobrze znana postać na rumuńskim rynku energetycznym. Mieszka w Monako - ma szwedzkie obywatelstwo. Jest bezpośrednio właścicielem firmy Monsson, znanego dewelopera i właściciela farm wiatrowych, a co ważniejsze, jego nazwisko jest związane z budową dużych odnawialnych mocy produkcyjnych, która rozpoczęła się przed 2010 r. Muntmark stoi za kilkoma projektami, które później sprzedał. Jest największym deweloperem farm wiatrowych w Rumunii, uważanym za odpowiedzialnego (szacunkowo 10 lat temu) za budowę około 900 MW zainstalowanych w farmach wiatrowych w tym kraju. Sprzedał m.in. Czechom z ČEZ projekt farmy wiatrowej o mocy 600 MW z Fântânele-Cogealac w Dobrrogea (największa w Rumunii i największa lądowa farma wiatrowa w Europie).

Jedynymi projektami fotowoltaicznymi na skalę przemysłową w Rumunii, które są obecnie w trakcie realizacji, jest Complexul Energetic Oltenia (CE Oltenia), które chce wdrożyć 310 MW w jednej ze swoich elektrowni węglowych . Obecnie firma poszukuje konsultantów do przeprowadzenia studiów wykonalności budowy czterech obiektów, które są częścią jej działań restrukturyzacyjnych i planu dekarbonizacji. Według rumuńskich mediów, 4 projekty będą miały powierzchnię 595 ha, a ich moce będą wynosić od 60 MW do 95 MW.

Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, pod koniec 2019 roku w Rumunii zainstalowano około 1,38 GW energii słonecznej

Źródło: playtech.ro
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...