36 satelitów OneWeb na orbicie [wideo]

dodano: 2021-03-26 13:09
autor: Janusz Sulisz | źródło: Arianespace/OneWeb Satellites

Sojuz ST30 rakieta Arianespace Wostocznyj 360px-.jpg Arianespace rozpoczęło swoją działalność startową w 2021 r. od kolejnego rozmieszczenia 36 satelitów konstelacji OneWeb podczas lotu ST30. 25 marca o godz.14:47 (GMT) rakieta Sojuz 2.1b udanie wystartowała z rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj na Dalekim Wschodzie pomyślnie umieszczając na polarnej orbicie 36 satelitów OneWeb. Całkowity ładunek jaki wyniosła rakieta Sojuz 2.1b oszacowano na 5803 kg.

Oneweb Wostocznyj Sojuz ST30 rakieta Arianespace 760px.jpgSatelity OneWeb zostały uwolnione w grupach po 4, po 3 godzinach i 51 minutach od startu z kosmodromu Wostocznyj. Umieszczono je na prawie polarnych orbitach na wysokości 450 km nad ziemią. Ta misja zwiększyła liczbę satelitów OneWeb na orbicie do 146. Firma OneWeb twierdzi, że był to drugi z pięciu startów, które umożliwią OneWeb świadczenie usług dostępu do Internetu na północ od 50 stopni szerokości geograficznej przed końcem tego roku.

Te pierwsze usługi regionalne OneWeb rozpoczną się w Wielkiej Brytanii, na Alasce, w Europie Północnej, na Grenlandii, na Islandii, na Morzu Arktycznym i w Kanadzie, a usługi globalne staną się dostępne w 2022 roku.

OneWeb ma jednak wiele do zrobienia, ponieważ potrzebuje aż 648 satelitów na orbicie, czyli ponad 4 razy tyle co obecnie ma na orbicie, aby zapewnić globalny zasięg. Firma twierdzi, że jej linia produkcyjna satelitów na Florydzie wróciła do pełnej eksploatacji (w ramach joint-venture z Airbusem). OneWeb twierdzi, że od jesieni zatrudnia ponad 200 pracowników.

Firma kontynuuje budowę swojej globalnej sieci stacji naziemnych i kontynuuje prace nad rozwojem terminali użytkownika, w tym kontrakt na 73 mln dol. z Intellian na dostarczenie kompaktowych, niedrogich terminali użytkownika do zastosowań korporacyjnych i rządowych. OneWeb ma też kontrakt z Satixfy na terminal do dostarczania satelitarnego Internetu przez Wi-Fi w samolotach.

W styczniu 2021 OneWeb złożył formalny wniosek do Federalnej Komisji Łączności o rozszerzenie swojej floty do planowanych 6732 satelitów, co niewątpliwie będzie stanowić ogromne zagęszczenie obiektów na orbicie.

Wersja rakiety Sojuz 2.1b wykorzystywana podczas lotu ST30 jest wynikiem wspólnego europejskiego i rosyjskiego programu modernizacji tej rakiety, pozwalającego na wzmocnienie silnika trzeciego stopnia, który znacznie zwiększa ogólne możliwości tej rakiety.

Aby pomieścić 36 satelitów OneWeb w luku rakiety podczas jednego startu, Arianespace / Starsem wykorzystuje specjalny system umieszczenia ładunku, który został opracowany i wyprodukowany przez głównego wykonawcę RUAG Space AB z Linköping w Szwecji.
Źródło: arianespace.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...