Szklarnia fotowoltaiczna Tenairlux daje 4 t szparagów

dodano: 2021-04-06 17:56 | aktualizacja: 2021-04-06 22:05
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Tenergie

Tenergie szklarnia fotowoltaiczna 360px.jpg Francuski producent energii odnawialnej i drugi gracz na rynku energii słonecznej we Francji, Tenergie (Meyreuil, 100 pracowników z obrotem 207 mln euro) od ponad 10 lat tworzy synergię między światem rolnictwa a zieloną energią, oferując rozwiązania długoterminowe. Wśród
dużych projektów realizowanych przez firmę jest szklarnia fotowoltaiczna Tenairlux© zaprojektowana dla Domaine Saint Vincent w Mallemort (Bouches-du-Rhône) na południu Francji. Ta szklarnia fotowoltaiczna dostarcza 3,1 GWh energii i 4 t szparagów!


Tenergie szklarnia fotowoltaiczna Tenairlux 760px.jpg


Francuska szklarnia fotowoltaiczna dostarcza 3,1 GWh i 4 tony szparagów na hektar w ciągu jednego roku.
Szklarnia słoneczna została zbudowana przez francuskiego dewelopera Tenergie w 2017 r., a w 2020 r. odnotowała niezwykłe wyniki zarówno pod względem uzysku energii elektrycznej z rolnictwa, jak i energii elektrycznej.

Tenergie, uruchomił swoją pierwszą szklarnię fotowoltaiczną w oparciu o własną technologię Tenairlux - została zbudowana z paneli PV 265 W i ma moc zainstalowaną 2,1 MW.

- 4 lata po oddaniu do użytku tej szklarni o powierzchni 33 000 m² nasza opinia jest pozytywna, z wydajnością 4 t / h w pierwszym roku uprawy zielonych szparagów z Prowansji, po okresie zróżnicowanej uprawy, w tym cukinii, rzepy, słodkich ziemniaków w ciągu pierwszych 3 lat i produkcja 3,1 GWh zielonej energii elektrycznej, co odpowiada zużyciu 700 gospodarstw domowych bez ogrzewania - napisała spółka Tenergie w komunikacie.


Oczekuje się, że w 2022 r. spodziewane plony rolne wzrosną do 9 t/ha.

Wśród zalet tej koncepcji szklarniowej, instalacja modułów fotowoltaicznych umożliwia zmniejszenie cienia rzucanego na ziemię (36% w porównaniu z 52% w przypadku konwencjonalnej szklarni). Światło jest lepiej wykorzystywane przez zastosowanie filtrującego i rozpraszającego poliwęglanu, poprawiając tym samym równomierność padania światła na podłoże. Uważa się, że wentylacja oparta na systemie otwierania dachu w połączeniu z otwieraniem zmotoryzowanym na całą stronę - sterowanym zgodnie z klimatem wewnętrznym i warunkami pogodowymi na zewnątrz - umożliwia precyzyjną kontrolę klimatu.

Tenergie chce w ciągu 3 lat wybudować około 30 tego typu szklarni fotowoltaicznych.

Obecnie badanych jest około 10 projektów. Firma pracuje również nad innymi możliwymi synergiami ze światem rolnictwa, w szczególności nad projektami związanymi z fermentacją beztlenową.

Do tej pory 75% elektrowni słonecznych obsługiwanych przez Tenergie jest powiązanych ze światem rolniczym, np. szklarnie czy renowacja dachów budynków rolniczych.

We Francji Tenergie posiada i obsługuje flotę ponad 1000 elektrowni słonecznych i wiatrowych o mocy zainstalowanej 615 MW.

Źródło: tenergie.fr
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...

Uchwyt masztu do krokwi

uchwyt masztu do krokwi

130 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...