Satelita zidentyfikuje kraje i firmy, które emitują dwutlenek węgla

dodano: 2021-04-21 23:13
autor: Janusz Sulisz | źródło: Freenews/BBC/Planet

Satelita Planet do badania emisji dwutlenku wegla 360px.jpg Naukowcy z USA przedstawili interesującą koncepcję satelitów, które będą mogły identyfikować źródła szkodliwych emisji. Zmniejszą wpływ ludzi na atmosferę planety. Firma Planet z San Francisco uruchomi dwa prototypy satelitów w 2023 roku. Satelity zidentyfikują kraje i firmy, które emitują dwutlenek węgla i nie uda się niczego ukryć. Przewiduje się, że każdy satelita ma mieć masę startową 150 - 200 kg.

Satelita Planet ziemia emisja gazow 760px.jpg


Firma Planet ma zamiar wynieść na orbitę grupę satelitów, które będą mierzyć emisje gazów wpływających na klimat. To satelity określą zawartość dwutlenku węgla i metanu - dwóch substancji, które mają największy wpływ na atmosferę.

Inicjatywa jest prowadzona przez amerykańską organizację non-profit o nazwie Carbon Mapper.

Planet zbuduje i wystrzeli około 20 satelitów.
Będą korzystać z technologii opracowanych przez amerykańską agencję kosmiczną w ciągu ostatniej dekady. Większość tych satelitów może wykrywać metan na bardzo dużych obszarach, ale mają słabą rozdzielczość na poziomie lokalnym, na przykład w skali przeciekającego rurociągu. A tym systemom, które potrafią uchwycić takie szczegóły, zwykle brakuje większego zasięgu i szybkiego powrotu do określonej lokalizacji.

Projekt Carbon Mapper będzie miała za zadanie naprawić tę sytuację, używając wielu czujników o wysokiej rozdzielczości (30 m), które mogą zapewniać widok dzienny lub lepszy.

Planet będzie szukać super - emiterów - tych największych trucicieli odpowiedzialnych za duże emisje gazów cieplarnianych. Obejmowałyby one m.in. infrastrukturę naftowo-gazową oraz źle zarządzane wysypiska i duże zakłady mleczarskie.

Projekt jest w dużej mierze wspierany przez fundacje charytatywne, takie jak High Tide Foundation i Bloomberg. Otrzymał również wsparcie od stanu Kalifornia. Prawo stanowe wymaga, aby obszar ten zmniejszył emisje gazów cieplarnianych o 40% do 2030 r. I ostatecznie stał się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

 

Źródło: freenews.live
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...