Pierwszy samochód elektryczny z Libanu [wideo]

dodano: 2021-04-25 13:10
autor: Janina Klepacka | źródło: AFP/EV Electra/

elektryczny samochód Liban Quds Rise fot AFP 360px.jpg W Polsce obiecywano 1 mln elektrycznych aut, a ich produkcji właściwie nie ma poza autami VW składanymi w Poznaniu, a tu nagle pokazano pierwszy samochód elektryczny wyprodukowany w Libanie - zadebiutował w sobotę 24 kwietnia 2021 r. Liban jako kraj śródziemnomorski po raz pierwszy wyprodukował samochód, pomimo kryzysu gospodarczego z częstymi przerwami w dostawie prądu!  Pokazano czerwony samochód sportowy - nazwany „Quds Rise”, używając arabskiej nazwy Jerozolima - to projekt urodzonego w Libanie palestyńskiego biznesmena Jihada Mohammada.

elektryczny samochód Liban Quds Rise fot AFP 760px.jpg


To niesamowite, że taki samochód został zbudowany w Libanie „od początku do końca”. Ozdobiono go z przodu złotym logo Kopuły na Skale, świątyni w Jerozolimie, będącej trzecim najświętszym miejscem islamu.

Samochód Quds Rise ma kosztować 30 tys. dol.
Z akumulatorem o mocy 50 kWh i silnikiem elektrycznym o mocy 160 KM jego zasięg szacuje się na 450 km, a od 0 do 100 km/h rozpędzi się w około 5 sekund. 

Oczekuje się, że produkcja do 10 tys. aut rozpocznie się jeszcze w tym roku w Libanie, a samochody trafią na rynek za rok - powiedział Mohammad, dyrektor libańskiej firmy EV Electra, która odpowiada za jego produkcję.

50-letni Mohammad założył firmę EV Electra 4 lata temu po latach spędzonych za granicą, zatrudniając libańskich i palestyńskich inżynierów wśród 300 pracowników. Jego długoterminowym celem jest konkurowanie na międzynarodowym rynku samochodów hybrydowych i elektrycznych, a także sprzedaż tych aut w Libanie na preferencyjnych warunkach.

Aby zasilać swoje nowe samochody elektryczne, firma EV Electra planuje zbudować około 100 stacji ładowania w całym Libanie podłączonych do generatorów.

Liban zmaga się z najgorszym kryzysem gospodarczym od dziesięcioleci, a sprzedaż importowanych samochodów jest na rekordowo niskim poziomie, częściowo z powodu kontroli kapitału i drastycznej dewaluacji na czarnym rynku.

 

Źródło: thenationalnews.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM900 RC20 UHD Triple Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy model DM900...

1 399 zł Więcej...