W USA powstaną 2 magazyny energii na sprężone powietrze [wideo]

dodano: 2021-05-01 18:40
autor: Jan Borejko | źródło: Hydrostor

Hydrostor Kanada spręzone powietrze 360px.jpg W Kalifornii w USA powstaną 2 magazyny energii sprężonego powietrza. Każdy z nich będzie jednym z największych na świecie systemem magazynowania energii poza energią wodną. Zaprojektowane przez kanadyjską firmę Hydrostor bloki o mocy 500 MW każdy zmagazynują 4 GWh energii. Hydrostor z siedzibą w Toronto (Ontario) jest wiodącym na świecie deweloperem projektów dotyczących zaawansowanego magazynowania energii sprężonego powietrza (A-CAES), umożliwiających przejście na czystszą, tańszą i bardziej elastyczną sieć elektryczną. Czas by w Polsce ktoś pomyślał o zaimplementowaniu tej technologii.

Hydrostor Kanada sprężone powietrze magazyn energii 760px.jpg


W USA powstaną dwa magazyny energii sprężonego powietrza.
W miarę jak świat przechodzi na odnawialne źródła energii, magazynowanie w całej sieci staje się coraz ważniejsze. Osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla będzie wymagało skoordynowanych technologii.

I tu jest problem.
Elektrownie szczytowo-pompowe stanowią około 95% światowych rezerw energii w sieci, a elektrownie o mocy gigawatów działają od lat 80-tych XX wieku. Problem polega na tym, że wykorzystanie tych zasobów wymaga określonego typu terenu i ogromnej ilości betonu na budowę elektrowni szczytowo-pompowej. Gnijąca roślinność, która utknęła w tamach, również przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Tymczasem największe zbudowane do tej pory megabaterie mają moc zaledwie 200 MW / MWh.

Urządzenie magazynujące energię sprężonego powietrza (CAES) może magazynować energię w całej sieci. Jednocześnie jest uważany za niezawodny, podobnie jak akumulator hydrauliczny,  bez ograniczeń konstrukcyjnych.

W 2017 roku kanadyjska firma Hydrostor opracowała nowy system magazynowania energii sprężonego powietrza.
To tańsze niż używanie akumulatorów litowo-jonowych.

Hydrostor ogłosił budowę w Kalifornii magazynu energii o mocy 1000 MW. Wszystkie projekty będą wykorzystywać zaawansowaną technologię (A-CAES), która zapewni magazynowanie energii od 8 do 12 godzin.

System A-CAES wykorzystuje nadwyżkę energii wytwarzanej w elektrowniach do sprężania powietrza, które jest następnie magazynowane w kontenerze pod ziemią. Gromadzi się również ciepło wytwarzane przez tę kompresję.

Według Quartz koszt jednej kilowatogodziny magazynowania z Hydrostoru będzie mniej więcej taki sam, jak w przypadku stacji benzynowych czy baterii. Ale wraz ze wzrostem pojemności skalują się znacznie taniej.

Pierwszy taki magazyn ma powstać w Rosamond w Kalifornii. ​​​​​​​
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie uruchomiona w 2026 roku. Druga fabryka będzie zlokalizowana w Kalifornii, ale dokładna lokalizacja nie została jeszcze ogłoszona.Źródło: newatlas.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 790 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

369 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...