W USA powstaną 2 magazyny energii na sprężone powietrze [wideo]
dodano: 2021-05-01 18:40
autor: Jan Borejko |
źródło: Hydrostor
W Kalifornii w USA powstaną 2 magazyny energii sprężonego powietrza. Każdy z nich będzie jednym z największych na świecie systemem magazynowania energii poza energią wodną. Zaprojektowane przez kanadyjską firmę Hydrostor bloki o mocy 500 MW każdy zmagazynują 4 GWh energii. Hydrostor z siedzibą w Toronto (Ontario) jest wiodącym na świecie deweloperem projektów dotyczących zaawansowanego magazynowania energii sprężonego powietrza (A-CAES), umożliwiających przejście na czystszą, tańszą i bardziej elastyczną sieć elektryczną. Czas by w Polsce ktoś pomyślał o zaimplementowaniu tej technologii.
W USA powstaną dwa magazyny energii sprężonego powietrza.
W miarę jak świat przechodzi na odnawialne źródła energii, magazynowanie w całej sieci staje się coraz ważniejsze. Osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla będzie wymagało skoordynowanych technologii.
I tu jest problem. Elektrownie szczytowo-pompowe stanowią około 95% światowych rezerw energii w sieci, a elektrownie o mocy gigawatów działają od lat 80-tych XX wieku. Problem polega na tym, że wykorzystanie tych zasobów wymaga określonego typu terenu i ogromnej ilości betonu na budowę elektrowni szczytowo-pompowej. Gnijąca roślinność, która utknęła w tamach, również przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Tymczasem największe zbudowane do tej pory megabaterie mają moc zaledwie 200 MW / MWh.
Urządzenie magazynujące energię sprężonego powietrza (CAES) może magazynować energię w całej sieci. Jednocześnie jest uważany za niezawodny, podobnie jak akumulator hydrauliczny, bez ograniczeń konstrukcyjnych.
W 2017 roku kanadyjska firma Hydrostor opracowała nowy system magazynowania energii sprężonego powietrza. To tańsze niż używanie akumulatorów litowo-jonowych.
Hydrostor ogłosił budowę w Kalifornii magazynu energii o mocy 1000 MW. Wszystkie projekty będą wykorzystywać zaawansowaną technologię (A-CAES), która zapewni magazynowanie energii od 8 do 12 godzin.
System A-CAES wykorzystuje nadwyżkę energii wytwarzanej w elektrowniach do sprężania powietrza, które jest następnie magazynowane w kontenerze pod ziemią. Gromadzi się również ciepło wytwarzane przez tę kompresję.
Według Quartz koszt jednej kilowatogodziny magazynowania z Hydrostoru będzie mniej więcej taki sam, jak w przypadku stacji benzynowych czy baterii. Ale wraz ze wzrostem pojemności skalują się znacznie taniej.
Pierwszy taki magazyn ma powstać w Rosamond w Kalifornii.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie uruchomiona w 2026 roku. Druga fabryka będzie zlokalizowana w Kalifornii, ale dokładna lokalizacja nie została jeszcze ogłoszona.