Ikea Höga - elektryczny samochód „zrób to sam" [wideo]

dodano: 2021-05-30 22:19
autor: Jacek Feliks | źródło: IKEA

Ikea Hoga auto elektryczne do składania 360px.jpg Amerykański student projektowania Ryan Schlotthauer miał 15 tygodni na opracowanie elektrycznego samochodu miejskiego do samodzielnego montażu pod kierownictwem Renault i giganta meblowego Ikea. Tak powstał interesujący projekt Ikea Höga, czyli elektrycznego samochodu „zrób to sam". Szkoda, że nie ma już z nami Adama Słodowego.

Ikea Hoga auto elektryczne do składania760px.jpg


Ikea nawiązała współpracę z Renault, aby przedstawić koncepcję zestawu do samodzielnego montażu pojazdu elektrycznego. Okazuje się, że po samodzielnym złożeniu mebli można także złożyć swój samochód! Niestety może się okazać, że dla wielu klientów montaż z 374 części będzie prawdopodobnie znacznie trudniejszy niż początkowo zakładano – samochody są znacznie bardziej skomplikowane niż meble.

Ikea Höga to tylko pewien koncept, ale niedługo może trafić do sprzedaży. Ten mały, w pełni elektryczny samochód miejski ma 2,3 m długości, 1,57 m szerokości i 1,8 m wysokości. Może pomieścić 1 osobę na pokładzie. Samochód ma symetryczną konstrukcję i można go otworzyć z przodu i z tyłu za pomocą klapy przymocowanej do dachu, z drzwiami otwieranymi na bok. Dzięki temu systemowi użytkownicy wózków inwalidzkich mogą łatwo wsiąść do samochodu - kierownica i deska rozdzielcza składają się wraz z przednimi drzwiami.

Jednak przed jazdą elektrykiem Höga trzeba będzie samodzielnie go złożyć.
Dlatego przed sprzedażą Ikea Höga musi zostać zatwierdzona zgodnie z przepisami obowiązującymi w różnych krajach na całym świecie. Trudno sobie wyobrazić, że ten pojazd mógłby być autoryzowany w obecnej postaci, ale Höga może przyjechać częściowo zmontowany, aby zapewnić optymalne działanie niektórych części, takich jak silnik, układ hamulcowy lub akumulator. 

Planowana cena Ikea Höga to 5300 euro, nieco mniej niż u konkurencji Ikei, tj. Citroën AMI - ten samochód jednak jest dostarczany całkowicie zmontowany.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

499 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...