Sieć LTE w T-Mobile ponownie przyspiesza

dodano: 2021-07-22 11:55 | aktualizacja: 2021-07-22 12:38
autor: Janusz Sulisz | źródło: T-Mobile

T-Mobile wyłączanie 3G 2021 360px.jpg Sieć LTE w T-Mobile ponownie przyspiesza. Technologia LTE jest nadal najpopularniejszą technologią transmisji danych w sieciach mobilnych i odpowiada za ponad 90% ogółu przesyłanych danych w T-Mobile. Przeznaczenie częstotliwości uwalnianych podczas wyłączania sieci 3G na sieć LTE zwiększyło jej pojemność i osiągane w niej prędkości.

T-Mobile wyłączanie 3G 2021 760px.jpg


Wyłączanie przestarzałych technologii i zastępowanie ich nowszymi rozwiązaniami to proces naturalny i oczekiwany przez klientów. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w T-Mobile większe możliwość sieci LTE, a także 5G, uzyskujemy, wyłączając coraz rzadziej używaną sieć 3G, w której przesłanych jest już mniej niż 3% danych.

Krok pierwszy – wyłączanie 3G i wzrost pojemności sieci LTE

Operator T-Mobile Polska rozpocząła wyłączanie sieci 3G od częstotliwości z zakresu 2100 MHz. W pierwszej kolejności wyłączenia objęły obszary, w których T- Mobile nie oferuje technologii 5G. Dla klientów korzystających z usług w tych obszarach oznacza to realny wzrost pojemności sieci LTE o ponad 10%, a także wzrost maksymalnych dostępnych prędkości. Widać to dobrze w wynikach rankingów prędkości przesłania danych, gdzie od stycznia średnia prędkość pobierania danych w rankingu speeedtest.pl dla klientów T- Mobile wzrosła o ponad 11 Mbps.

Krok drugi – wyłączanie 3G na rzecz 4G i 5G

W drugim etapie T-Mobile wyłączał sieć 3G na częstotliwościach 2100 MHz tam, gdzie oferuje również technologię 5G. W tych miejscach zwolnione częstotliwości przeznaczane są zarówno na obsługę technologii LTE i 5G. Co ważne, wszystkie te zmiany, udało się przeprowadzić bez nawet chwilowych utrudnień w działaniu sieci, czy pogorszenia jakości usług, z jakich korzystają klienci posiadający urządzenia 3G. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami całkowite wyłączenie sieci 3G planowane jest nie później niż w 2023 roku.

Płynne uwalnianie częstotliwości

Rozpoczęcie wyłączania sieci 3G od częstotliwości 2100 MHz nie było decyzją przypadkową – za takim właśnie wyborem stała specyfika poszczególnych częstotliwości. Pasmo 900 MHz jest przede wszystkim pasmem pokryciowym, które lepiej nadaje się do zachowania ciągłości usług w tej technologii, a jednocześnie wystarczająco pojemne, aby zapewnić wysoką jakość usług dla klientów, którzy nadal z niej korzystają. Pasmo 2100 MHz, będące pasmem pojemnościowym, znacznie lepiej pozwala nam wykorzystać możliwości tych częstotliwości w technologii LTE i 5G.

Wymień bezpłatnie kartę SIM w sklepach T-Mobile i otwórz się na sieć nowej generacji

Klientów, którzy wciąż posiadają stare karty SIM, nie obsługujące technologii 4G i 5G zapraszamy do punktów sprzedaży, gdzie ich karty zostaną bezpłatnie w wymienione na nowe obsługujące technologie 4G i 5G. W punktach sprzedaży użytkownicy mogą również zapoznać się z szeroką ofertą telefonów obsługujących najnowsze technologie przesyłania danych oraz połączenia głosowe w sieci LTE. Więcej informacji i odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wyłączenia sieci 3G mona znaleźć na stronie https://www.t-mobile.pl/c/wylaczamy3g.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii T-Mobile
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

679 zł Więcej...