DTH na Ukrainie w stagnacji

dodano: 2021-09-05 19:30 | aktualizacja: 2021-09-06 22:24
autor: RO | źródło: satkurier.pl

Ukraina Liczba abonentów płatnej telewizji satelitarnej DTH na Ukrainie nie rośnie tak szybko, jak się spodziewano. Za to przybywa klientów platform OTT, co częściowo wynika z penetracji szerokopasmowego dostępu do Internetu, wspieranego przez programy rządowe. To z kolei zwiększa sprzedaż nowoczesnych modeli telewizorów.

1+1 szyfrowanie sygnału


Przypomnijmy, że grupy medialne zaszyfrowały sygnał satelitarny swoich kanałów w nocy, z 28 na 29 stycznia 2020 roku. Wówczas prognozowano znaczący przypływ abonentów DTH. Jednak dynamika nowych podłączeń znacznie się zmniejszyła, a jedną z przyczyn jest pandemia koronawirusa.

Zamiast 2 mln użytkowników darmowej telewizji satelitarnej, tylko 400 tys. przeszło na segment płatny (300 tys. wybrało platformę Viasat lub Xtra TV). 70% gospodarstw domowych pozostało przy ofercie FTA. Około 1,8 mln klientów wybrało bezpłatną telewizję cyfrową w standardzie DVB-T2.

Główną przyczyną niepowodzeń z zaszyfrowaniem sygnału przez czołowe grupy medialne były wypowiedzi polityczne, wygłaszane zaraz po zniknięciu kanałów z FTA na satelicie.

Kolejnym hamulcem dla segmentu DTH w lutym 2021 r. okazały się dwie "czarne daty": 21 lutego Rada Najwyższa poparła moratorium na kodowanie ukraińskich kanałów na satelicie, a 28 lutego Biuro Prezydenta opublikowało informację, że Wołodymyr Zełenski osiągnął porozumienie z grupami medialnymi na uruchomienie bezpłatnych, międzynarodowych wersji głównych kanałów telewizyjnych. Po każdym z tych wydarzeń, abonamenty na platformy DTH spadły o połowę.

Źródło: detector.media
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Analizy rynkowe
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

379 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...