Toyota zapowiada nowy elektryczny samochód bZ4X [wideo]

dodano: 2021-10-30 21:00 | aktualizacja: 2021-10-30 21:53
autor: Janusz Sulisz | źródło: Toyota

Toyota bz 1 elektryczny samochód 2022 360px Toyota opracowała nową platformę dla samochodów elektrycznych na baterie, którą nazywa Beyond Zero. Pojazdy korzystające z tej modułowej platformy BEV mogą być dostosowywane do różnych potrzeb. Pierwszym z tych pojazdów będzie bZ4X - mały SUV, który zostanie wprowadzony na rynek w połowie 2022 roku.

Toyota BZ2 samochód elektryczny 760px


Toyota zapowiada nowy całkowicie elektryczny samochód bZ4X na platformie Beyond Zero
bZ4X staje się pierwszym z planowanej serii opcji elektrycznych aut akumulatorowych w asortymencie Toyoty

Zgodnie z założeniami, Toyota przyjęła plany dla własnych do samochodów elektrycznych, „wprowadzając praktycznie pojazdy ekologiczne”. Toyota opracowuje pełną gamę zelektryfikowanych pojazdów, która obejmuje HEV, PHEV, BEV i FCEV. Na zapleczu Toyota ma w swoim repertuarze zero lub prawie zero odpadów do produkcji, solidny program recyklingu i inne metody o niskim wpływie na środowisko.

bZ4X jest pierwszym z planowanej serii opcji elektrycznych samochodów akumulatorowych w ofercie Toyoty.
Wszystkie będą oparte na platformie bZ, a do 2025 roku zostanie wprowadzonych w sumie 7 modeli. Te plany elektryfikacji i zwiastun bZ4X zostały ogłoszone na targach Auto Shanghai w kwietniu 2021 roku.

Szacowany zasięg Toyoty bZ4X wynosi od 460 do 500 km na jednym ładowaniu, w zależności od konfiguracji układu napędowego.

Aby zapewnić sztywność i dynamikę konstrukcji, bZ4X będą miały akumulatory w jednej linii pod podłogą.
Powoduje to obniżenie środka ciężkości pojazdu i centralizację systemów kontroli temperatury tych akumulatorów. Poprzeczna konstrukcja usztywnień ramy i elementów konstrukcyjnych chroni akumulator przed uszkodzeniem podczas kolizji, rozprowadzając energię uderzenia na wiele tras zarówno w przypadku zderzenia czołowego, jak i bocznego. W przypadku uszkodzenia akumulatora lub przecieku krzyżowego w akumulatorze, płyn chłodzący krążący w ogniwach jest płynem chłodzącym o wysokiej odporności, który ma zapobiegać pożarom.

Baterie i ich systemy są zaprojektowane tak, aby zachować ponad 90% pojemności baterii po 10 latach, a ostatecznym celem Toyoty jest posiadanie pojazdów typu BEV o długim okresie eksploatacji. Baterie można następnie ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi, podobnie jak większość elementów pojazdów spalinowych. Systemy takie jak nadmiarowe monitorowanie baterii pod kątem napięcia, prądu i temperatury pomagają wykrywać uszkodzone ogniwa i przegrzanie oraz zapobiegać im.

Model bZ4X posiada również złącze zasilacza do dostarczania prądu o wysokiej wydajności do domów i urządzeń zewnętrznych, do użytku w sytuacjach awaryjnych lub podczas aktywności na świeżym powietrzu. Samochód może być również używany jako zasilacz do przechowywania energii słonecznej wytworzonej przez dom do wykorzystania w nocy.

Fizycznie bZ4X ma wymiary bardzo podobne do RAV4.
Jest nieco dłuższy - 4690 mm, nieco szerszy - 1860 mm i nieco krótszy - 1650 mm wysokości – jego rozstaw osi wynosi 2850 mm. BZ4X może pomieścić 5 osób i ma kabinę o powierzchni 1940 mm długości i 1515 mm szerokości. Wysokość kabiny zależy od obecności dachu solarnego lub panoramicznego szklanego dachu. Dach solarny ma wysokość 1160 mm, podczas gdy dach panoramiczny ma wysokość 1145 mm). Jest około 3409,3 l wewnątrz.

Zasilanie bZ4X to zestaw akumulatorów o pojemności 71,4 kWh, który daje 355 V do jednego lub dwóch silników elektrycznych.
Moc ładowarki AC to 6,6 kW, a moc ładowania DC to 150 kW. Modele bZ4X i wszystkie platformy bZ są przeznaczone do napędu na przednie lub na wszystkie koła, z jednym silnikiem na każdej osi. Posiada jeden silnik 150 kW (FWD) lub dwa silniki 80 kW (AWD), co daje całkowitą moc systemu 150-160 kW (201-214,5 KM). Silniki te działają również jako generatory do hamowania odzyskowego. Szacowany zasięg wynosi 460 do 500 km, w zależności od konfiguracji AWD lub FWD.

Taka konstrukcja oznacza czas rozpędzenia się od 0 do 100 km/h wynoszący 8,4 s w modelach z napędem na przednie koła i 7,7 s w przypadku napędu na wszystkie koła.Toyota bZ4X z opcjonalnym systemem steer-by-wire będą wyposażone w unikalną kierownicę
Toyota opracowała unikalny system steer-by-wire, dostępny dla bZ4X, który eliminuje mechaniczne połączenie między kierownicą a oponami. Infiniti zrobiło to kilka lat temu z pewnym sukcesem, ale okazało się to zawodne. Toyota twierdzi, że stworzyła wiele nadmiarowości, aby wyeliminować problemy, jednocześnie wykorzystując możliwości systemu przewodowego.
 


Od blokady do blokady (od najtrudniejszej prawej do najtrudniejszej w lewo) ustawiono 150 stopni, co oznacza, że ​​kierowca nie będzie musiał zmieniać przyczepności podczas żadnego scenariusza jazdy. Moment obrotowy kierownicy, ponieważ jest sterowany elektronicznie, jest dynamiczny, dając kierowcy informacje o kątach skrętu opon podczas manewrów. A ponieważ nie ma fizycznego połączenia między układem kierowniczym a oponami, większość hałasu i wibracji odczuwanych w porównaniu do tradycyjnego auta jest niezauważalna, dzięki czemu system automatycznie dostosowuje się do zmian nawierzchni, zamiast obciążać nimi kierowcę.

Oczekuje się, że Toyota bZ4X wejdzie do produkcji w połowie 2022 roku na większości światowych rynków.

 

Źródło: global.toyota
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

429 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...