Eksperymentalny kabel ładuje pojazd elektryczny w 5 minut [wideo]

dodano: 2021-11-18 21:07
autor: Janusz Sulisz | źródło: Purdue University

kabel do ładowania Purdue university 360px W laboratorium Purdue University naukowcy pracowali nad stworzeniem prototypu kabla chłodzonego cieczą, który przyspieszy ładowanie samochodów elektrycznych około 4,6 razy. Według ekspertów z Purdue University taki kabel pomoże skrócić czas potrzebny na szybkie naładowanie pojazdu elektrycznego.

ładowanie auto elektryczne samochód elektryczny 760px


Wykorzystano alternatywną technologię chłodzenia do odprowadzania ciepła z kabla ładującego.
W ten sposób prąd potrzebny do naładowania pojazdu elektrycznego może zostać doprowadzony w mniej niż 5 minut.

Podczas prac naukowcy skupili się na kablu zasilającym, ponieważ to jego konfiguracja odpowiada za szybkość ładowania. Nowoczesne rozwiązania opierają się na systemach chłodzenia cieczą, podobnie jak w komputerach, aby zapobiec przegrzaniu. Ale tych systemów nie można znacznie rozbudować, aby zwiększyć ilość prądu i przyspieszyć ładowanie, bo taki kabel powiększyłby się do dużych rozmiarów.

W trakcie eksperymentów udało się opracować prototypowy kabel oparty na chłodzeniu cieczą parą.
Ciepło wytwarzane w nim zamienia ciecz w parę, która następnie krążąc jest schładzana i zamieniana z powrotem do postaci ciekłej, a następnie ponownie przepuszczana przez system.

Dzięki temu nowe podejście pozwala przetwarzać więcej ciepła niż dotychczasowe odpowiedniki, które już działają w stacjach ładowania.
Nowy prototyp kabla może obsłużyć ładowanie ponad 2400 amperów. To o 1000 amperów więcej niż potrzeba do skrócenia czasu ładowania pojazdu elektrycznego do 5 minut i ponad 4,6 razy więcej niż w przypadku istniejących ładowarek.Źródło: purdue.edu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2023

12 zł Więcej...