HGTV od 5 lat na polskim rynku

dodano: 2022-01-07 13:28 | aktualizacja: 2022-01-07 15:17
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVN Grupa Discovery/satkurier.pl

HGTV W piątek, 7 stycznia 2022 roku kanał HGTV świętuje 5 lat swojej obecności na polskim rynku. Stacja HGTV w Polsce powstała w 2017 roku z przekształcenia nadającego od 2003 roku kanału TVN Meteo Active (do 2015 roku jako TVN Meteo). Marka TVN Meteo nie znikła jednak z rynku - funkcjonuje dalej jako strona internetowa tvnmeteo.pl w ramach serwisu tvn24.pl. W ramówce HGTV znajdują się takie programy jak „Nowa Maja w ogrodzie”, „Zgłoś remont”, „Weekendowa metamorfoza”, „Dorota inspiruje”, „Domowe rewolucje”, „Totalne remonty Szelągowskiej”, „Polowanie na ogród”, „House Hunters - poszukiwacze domów”, „Nieoczywiste miejsca”, „Pomysłowe projekty” i „Wymarzone ogrody”.

TVN Meteo Active HGTV


- 5 lat nadawania. Ponad 900 odcinków premierowych polskich produkcji. Bogata oferta zagraniczna. Setki remontów i metamorfoz ogrodowych. Najlepsi eksperci. HGTV to zdecydowanie jeden z najchętniej oglądanych i najbardziej lubianych kanałów lifestylowych w Polsce - zapewnia nadawca.

7 stycznia 2017 roku kanał HGTV zadebiutował na polskim rynku. Polska była pierwszym krajem w Europie, który udostępnił ofertę tej stacji swoim widzom. Od tamtej pory wielbiciele kanału spędzili z nim wspólnie ponad 43.000 godzin. W ofercie HGTV dominują programy o tematyce wnętrzarskiej i ogrodowej. Jak zapewnia nadawca, spektakularne metamorfozy wnętrz, magiczne ogrody, zaskakujące remonty czy wyjątkowe nieruchomości na całym świecie - to właśnie widzowie HGTV kochają najbardziej. Kanał regularnie inspiruje ich do pozytywnych zmian w swoim otoczeniu, podpowiadając liczne praktyczne rozwiązania i zdradzając nietuzinkowe patenty przydatne w każdym domu.

W HGTV programy tworzą eksperci, którzy dzielą się z widzami wiedzą i pasją. Maja Popielarska („Nowa Maja w ogrodzie” - więcej tutaj), Krzysztof Miruć („Zgłoś remont” - więcej tutaj, i „Weekendowa metamorfoza” - więcej tutaj), Dorota Szelągowska (m.in. „Dorota inspiruje” - więcej tutaj, „Domowe rewolucje” - więcej tutaj, i „Totalne remonty Szelągowskiej” - więcej tutaj), Dominik Strzelec („Polowanie na ogród” - więcej tutaj), Maciej Mindak („House Hunters - poszukiwacze domów” - więcej tutaj), Katarzyna Jaroszyńska („Nieoczywiste miejsca” - więcej tutaj), Iwona Durka („Pomysłowe projekty” - więcej tutaj), Izabela Szarmach czy Olga Piórkowska („Wymarzone ogrody” - więcej tutaj), to tylko część z grona specjalistów biorących udział w produkcjach tej stacji. Zespół Lasery specjalnie na potrzeby HGTV stworzył piosenkę pod tytułem „Wracam do domu”, która podbiła listy przebojów. Rekordzistami w ilości wyprodukowanych odcinków są dwa programy - liczący 10 sezonów „House Hunters - poszukiwacze domów” oraz „Nowa Maja w ogrodzie”. We wrześniu 2021 roku na antenie HGTV pokazany został 800. odcinek tej produkcji.

Kanał TVN Meteo zadebiutował na rynku w 2003 roku. Stacja prezentowała prognozę pogody. Na przestrzeni lat stopniowo poszerzano ofertę o magazyny i dokumenty przyrodnicze.

W 2014 roku Grupa TVN (obecnie należąca do Discovery) wystąpiła z wnioskiem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) o koncesję satelitarną dla stacji TVN Sportive. W ofercie kanału miały znaleźć się programy lifestylowe dotyczące fitnessu, zdrowia czy spędzania wolnego czasu i niszowe sporty, jak wyścigi rowerów górskich. Jeszcze w 2014 roku roku nadawca zwrócił się o zawieszenie postępowania w sprawie przyznania tej koncesji. Jednocześnie wystąpiono o zmiany w koncesji TVN Meteo. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że zmiana koncesji podyktowana jest zmianami jakie nastąpiły na rynku od czasu wydania pierwotnej koncesji, to znaczy od 2003 roku. Informacje pogodowe dostępne są powszechnie, nie tylko w programach radiowych i telewizyjnych ale za pośrednictwem internetu również w urządzeniach mobilnych. Dlatego dotychczasowa formuła programu straciła rację bytu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przychyliła się do wniosku nadawcy.

16 kwietnia 2015 roku kanał TVN Meteo zmienił się w TVN Meteo Active. Oferta stacji skierowana była do widzów zainteresowanych aktywnym i zdrowym stylem życia. W ramówce znalazły się produkcje poświęcone rekreacji, tematyce fitness i racjonalnemu odżywianiu. Kanał wciąż prezentował serwisy pogodowe. 4 stycznia 2017 roku uruchomiono TVN Meteo Active HD - wersje SD i HD miały identyczne ramówki. 7 stycznia 2017 roku kanał TVN Meteo Active (SD/HD) zmienił się w HGTV (więcej tutaj).

Przypomnijmy, iż przed laty nadawca zgłosił TVN Meteo w pierwszym konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC), ale naziemnej koncesji nie uzyskał.

Dostęp do stacji HGTV (w SD i/lub HD, wersje SD i HD mają identyczne ramówki) mają obecnie abonenci platform Canal+, Polsat Box i Orange TV oraz sieci kablowych i IPTV.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

719 zł Więcej...