Polski satelita dla Omanu poleci z Kornwalii

dodano: 2022-01-28 11:54
autor: Jan Borejko | źródło: Virgin Orbit

Virgin Orbit SatRevolution oman satelita 360px Omański satelita naukowy zostanie wyniesiony rakietą LauncherOne należącej do Virgin Orbit podczas pierwszego startu z Kornwalii w Wielkiej Brytanii jeszcze w tym roku. Satelita dla Omanu, opracowany przez polską firmę SatRevolution, zostanie umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej w celu zbierania danych klimatycznych. Start ma odbyć się z lotniska Newquay w Kornwalii jeszcze w 2022 roku.

Virgin Orbit SatRevolution oman satelita 760px


Misja jest kontynuacją protokołu ustaleń podpisanego podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w październiku 2021 roku w Dubaju, gdzie nawiązano współpracę wszystkich stron w zakresie zaprojektowania, wyprodukowania i wystrzelenia pierwszego satelity dla Omanu, wyprodukowanego przez polską firmę SatRevolution, a ma to się stać na pokładzie LauncherOne od Virgin Orbit. To będzie pierwszy w historii start z Wielkiej Brytanii z nowego kosmodromu: Spaceport Cornwall.

Start z Kornwalii i kolejne misje w kosmos będą możliwe za pośrednictwem Virgin Orbit za pośrednictwem systemu startu rakiet. Misja z Kornwalii, która dostarczy na orbitę pierwszego satelitę dla Omanu, stanowi podstawę dla umożliwienia krajom, które wcześniej nie miały możliwości wynoszenia ładunków w kosmos, do wystrzeliwania satelitów z ich własnej ziemi, co jest kluczowym elementem strategii Omanu w kosmosie.

Wystrzelenie w Kornwalii jest uważane za uzupełnienie niedawnej umowy między omańskimi International Emerging Technologies a Virgin Orbit na przygotowanie platform do wystrzeliwania satelitów w samym Omanie.

Ministerstwo Transportu, Komunikacji i Technologii Informacyjnych Omanu poparło porozumienie mające na celu wzmocnienie zainteresowania Sułtanatu sektorem nauki o kosmosie i powiązanymi usługami logistycznymi.

W ramach historycznej misji kosmicznej Virgin Orbit wystrzeli satelitę zaprojektowanego przez SatRevolution, wysyłając go w przestrzeń kosmiczną w celu przeprowadzenia przełomowych badań naukowych i przechwytywania obrazów w wysokiej rozdzielczości.

Wszystkie zebrane dane i obrazy zostaną przeanalizowane za pomocą wizji komputerowej, uczenia maszynowego i rozwiązań AI opracowanych przez polskich specjalistów ds. analizy danych AI, firmę TUATARA, we współpracy z innowatorem nowych technologii z Omanu, firmą ETCOMisja będzie zbierać dane dotyczące ukrytych wzorców, które leżą u podstaw zmian klimatycznych, oraz następstw klęsk żywiołowych. 
 

Źródło: virgin.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...