Tesla oficjalnie otworzyła berlińską Gigafactory [wideo]

dodano: 2022-03-22 23:05 | aktualizacja: 2022-03-23 00:05
autor: Janusz Sulisz | źródło: Tesla/DW

Gigafactory Berlin Brandenburg Tesla 360px 22 marca czwarta Gigafabryka Tesli na świecie i pierwsza w Europie została oficjalnie otwarta przez dyrektora generalnego firmy, Elona Muska oraz kanclerza Niemiec, Olafa Scholza. Budowa trwała około dwóch i pół roku. Fabryka Tesli nosi oficjalnie nazwę Giga Berlin-Brandenburg i jest zlokalizowana na obrzeżach Berlina w Grünheide. Będzie docelowo produkować 500 tys. pojazdów elektrycznych rocznie, a także akumulatory do samochodów.

Gigafactory Berlin Brandenburg Tesla 760px


W ramach ceremonii otwarcia Tesla przekazała klientom pierwsze seryjne samochody wyprodukowane w Giga Berlin-Brandenburg: to 30 kompaktowych SUV-ów Model Y. Na razie będzie produkować 200 aut Model Y w tydzień, potem stopniowo zwiększy produkcję do 5000 egz. tygodniowo pod koniec 2022 r.
 


Ostatnio Tesla musiała tymczasowo wstrzymać produkcję w Gigafabryce w Szanghaju z powodu ponownego pojawienia się przypadków Covid-19 w Chinach. Przez to przez 2 dni ograniczono produkcję pojazdów Model 3 i Model Y w Chinach. Część z tych aut trafiało do Europy, a teraz Giga-Berlin wyprodukuje je na miejscu.
 

Tesla twierdzi, że Giga Berlin-Brandenburg będzie najbardziej zaawansowanym i wydajnym obiektem firmy.
Oprócz produkcji samochodów Model Y na terenie Grünheide  znajdzie się również fabryka ogniw akumulatorowych, która ma być największym tego typu obiektem na świecie.

Musk zapowiedział, że w początkowej fazie fabryki baterii do Tesli będzie miała roczną zdolność produkcyjną do 100 GWh, która może później zostać zwiększona do 200 GWh.
 Tesla ma tam produkować nową generację ogniw 80 na 60 mm, obiecując wyższą gęstość energii. To
 oznaczałoby to, że samochody Tesli mogłyby zwiększyć swój obecny zasięg o 16%.


Zakład produkcyjny Tesli w Grünheide docelowo zatrudni 12 tys. osób, w porównaniu z około 3000 obecnie. Niewiele z nich pochodzi obecnie z samej Brandenburgii, a wielu to Polacy, bo Tesla uruchomiła nawet specjalną stronę zachęcająca do zatrudniania się w Gigafactory.
Źródło: www.dw.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

459 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...