Audi pokazuje koncepcyjny A6 Avant e-tron

dodano: 2022-03-18 12:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: Audi fot. Audi

Small 28796 Audi A6 Avant e-tron concept fot Audi-360px Kontynuując zeszłoroczną premierę A6 e-tron sportback concept, Audi postawiło na nieco inne podejście, rozciągnęło tył i stworzyło A6 Avant e-tron concept. Przystojny elektryczny kombi zapowiada przyszłość, w której Audi uzupełnia swoje portfolio pojazdów elektrycznych o sprawny elektryczny kombi klasy biznes, który może przewozić rodzinę w podróżach do 700 km na jednym ładowaniu. Dzięki architekturze nowej generacji 800 V, opracowywanej wspólnie z Porsche, podróże dłuższe niż 700 km są nadal wygodne, a kierowcy mogą podładować energię elektryczną na 300 km jazdy w czasie potrzebnym na przerwę na toaletę i kawę.

Medium 28807 Audi A6 Avant e-tron concept fot Audi 760px


Audi przedstawia koncepcję samochodu elektrycznego A6 Avant e-tron

A6 Avant e-tron nie jest lekko zakamuflowaną zapowiedzią produkcji, ale nie jest też koncepcją przyszłościową. Audi wyjaśnia, że ​​„linie i eleganckie proporcje samochodu zapowiadają przyszłe seryjne modele Audi i dają wskazówki, jak dynamicznie i elegancko będzie wyglądać luksusowa klasa z napędem elektrycznym”. Co ciekawe Audi poświęciło trochę czasu na optymalizację aerodynamiki Avanta pod kątem współczynnika oporu 0,24.
 


Podobnie jak w przypadku zeszłorocznego koncepcyjnego sedana A6 e-tron sportback, profil koncepcyjnego Avanta jest mocno „wyrzeźbiony" w tunelu aerodynamicznym, co skutkuje współczynnikiem oporu powietrza 0,24. Nowy A6 Avant wydaje się zwężać w trzech wymiarach, jego linia dachu opada powoli, ale zauważalnie do słupka D zakończonego spojlerem, podczas gdy boczne wgłębienia przyciągają boki do wewnątrz,  Spojler jest połączony z imponującym tylnym dyfuzorem, który reguluje przepływ powietrza wokół tyłu.
 


W A6 Avant e-tron w dużym stopniu zastosowano technologię OLED i LED, a samochód mieści więcej projektorów (świateł) niż małe kino. Trzy małe projektory LED o wysokiej rozdzielczości po każdej stronie tworzą ciepłe powitanie, witając kierowcę i pasażerów spersonalizowanymi wiadomościami po otwarciu drzwi. Podczas jazdy projektory te rzucają ostrzeżenia innym użytkownikom drogi na ulicę, a oddzielny zestaw 4 projektorów wysokiej rozdzielczości na rogach robi to samo z kierunkowskazami. Na parkingu reflektory Audi Digital Matrix LED również pełnią funkcję projektorów, wyświetlając obrazy na ścianie w sposób, który pozwala użytkownikom grać na przykład w gry w formacie XXL. Z tyłu Audi wykorzystuje efekty tylnych świateł 3D OLED, które zwiększają wizualną atmosferę.
 


Audi zbudowało podwozie Avanta e-tron z zestawem akumulatorów o pojemności 100 kWh, który obejmuje rozstaw osi. Ten akumulator zasila koncepcyjny silnik o mocy 470 KM (350 kW) z przodu i z tyłu, zapewniając duży zasięg wynoszący 700 km. Poza tym, architektura 800 V PPE obsługuje szybkość ładowania w technologii do 270 kW, co według szacunków Audi  pozwoliłoby załadować energię do przejechania 300 km w około 10 minut, zwiększając całkowite naładowanie z 5 do 80 proc. w mniej niż 25 minut.

Silniki zapewniają moment obrotowy do 800 Nm, a Audi szacuje czasy przyspieszenia 100 km/h między 7 sekundami dla najbardziej  optymalnej specyfikacji Avanta do poniżej 4 sekund dla wysokiej wydajności. Zastosowano adaptacyjne amortyzowane zawieszenie pneumatyczne.

A6 Avant ma również wyłącznie elektryczny układ napędowy oparty na przyszłościowej platformie PPE, opracowanej pod kierownictwem Audi. Jednocześnie reprezentuje nową koncepcję stylistyczną o takich samych wymiarach jak A6 Sportback e-tron. Przy długości 4960 mm, szerokości 1960 mm i wysokości 1440 mm jego proporcje stawiają go w klasie luksusowej. 

A6 Avant e-tron i A6 e-tron sportback to pierwsze koncepcyjne serie Audi, które zaprezentują technologię PPE, która będzie podstawą produkcji Audi, która zadebiutuje w 2023 roku. Skalowalna platforma umożliwi Audi rozwój pojazdów elektrycznych w różnych stylach i rozmiarach nadwozia.

 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...