Filtr do wody zasilany energią słoneczną zabija patogeny

dodano: 2022-04-08 22:38 | aktualizacja: 2022-04-08 23:28
autor: Janusz Sulisz | źródło: EPFL/AlphaGalileo/Nature

Solarny filtr do wody Forro 360px Jest wiele części świata, w których słodkiej wody jest pod dostatkiem, ale jest też pełna szkodliwych drobnoustrojów. Nowy eksperymentalny filtr jest w stanie oczyścić taką wodę do picia i co najważniejsze jest zasilany wyłącznie światłem słonecznym. Solarny filtr na bazie nanokompozytów TiO2 potrafi z powodzeniem oczyścić wodę skażoną E. coli i powinien być równie skuteczny w neutralizacji innych patogenów.

Filtr do wody zasady filtrowania solarny 760px


Filtr do wody zasilany energią słoneczną doskonale sprawdza się w zabijaniu patogenów
Prototypowe urządzenie o płaskiej konstrukcji zostało zaprojektowane w szwajcarskim instytucie badawczym EPFL przez zespół kierowany przez prof. László Forró. Z pozoru konstrukcja jest prosta. Woda wpływa przez górną rurkę, przepływa przez wielowarstwowy materiał kompozytowy umieszczony pomiędzy dwoma taflami szkła i wypływa przez rurkę na dole.

Materiał kompozytowy składa się z nanodrutów dwutlenku tytanu (TiO2) przeplecionych nanorurkami węglowymi. Gdy filtr jest wystawiony na działanie światła słonecznego, widmo ultrafioletowe tego światła powoduje, że kompozyt wytwarza grupę cząsteczek znanych jako reaktywne formy tlenu (do których należy nadtlenek wodoru, wodorotlenek i tlen). Cząsteczki te są bardzo skuteczne w zabijaniu szkodliwych bakterii i wirusów.

Taki słoneczny filtr został już pomyślnie przetestowany na wodzie zawierającej bakterie E. coli , z wynikami wskazującymi, że nie powinien mieć problemu ze zwalczaniem innych patogenów. W rzeczywistości uważa się, że technologia ta może również okazać się skuteczna w eliminowaniu mikrozanieczyszczeń, takich jak pestycydy i pozostałości leków.

Należy zauważyć, że same nanodruty z dwutlenku tytanu po aktywacji światłem UV są zdolne do zabijania drobnoustrojów. Z tego względu nawet samo światło UV może oczyścić wodę, jeśli woda zostanie pozostawiona na słońcu w przezroczystym pojemniku.

Okazuje się, że nowy solarny filtr zespołu EPFL jest znacznie bardziej skuteczny.
Wynika to po części ze zdolności nanorurek węglowych do pochłaniania ciepła ze światła słonecznego, przyspieszając proces oczyszczania. Obecny model na małą skalę może uzdatniać 2 litry wody dziennie, chociaż liczba ta znacznie wzrosłaby, gdyby technologia miała być realizowana komercyjnie na większą skalę. Dodatkowo dodanie niewielkiej ilości nanocząsteczek złota do kompozytu może dodatkowo zwiększyć jego wydajność.

Może się okazać, że to bardzo wydajne urządzenie do oczyszczania wody, które nie wymaga żadnego źródła energii poza światłem słonecznym.
Artykuł na temat badań został niedawno opublikowany w czasopiśmie Nature.

 

Źródło: alphagalileo.org
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...