Według
Ember, niezależnego think tanku, jeśli energia wiatrowa i słoneczna utrzymają skumulowany wzrost o 20% w ciągu najbliższych 10 lat, światowy sektor energetyczny ma szansę osiągnąć cele w zakresie dekarbonizacji, które są niezbędne do utrzymania wzrostu temperatury na świecie na poziomie lub poniżej 1,5°C.
Jeśli produkcja energii elektrycznej z energii słonecznej utrzyma tempo wzrostu z roku na rok w ciągu ostatnich 10 lat – 33% – przez kolejne 10 lat, to bez wątpienia energia słoneczna będzie zwiększać swoją wagę w ograniczaniu emisji CO
2.
Raport sugeruje, że energia słoneczna musi wzrosnąć „tylko” o 24% w ciągu następnej dekady, aby osiągnąć swoje cele.
Analiza wykazała, że w ubiegłym roku produkcja energii słonecznej wzrosła o ponad 23%, a wiatr o 14%.
Te dwa źródła oficjalnie przekroczyły 10% światowej produkcji energii elektrycznej w zeszłym roku, a w połączeniu z innymi źródłami czystej energii (dwa pozostałe największe to energia jądrowa i wodna), osiągnęły 38%. Łącznie oznacza to, że wyprzedziły one największe na świecie źródło wytwarzania energii elektrycznej - węgiel (36%).
Na całym świecie 50 krajów zaspokaja obecnie 10% lub więcej swojego zapotrzebowania na energię elektryczną za pomocą wiatru i słońca. Tylko 3 kraje drastycznie przekroczyły ten cel:
Dania, Luksemburg i Urugwaj, które wytwarzały odpowiednio 52%, 42% i 47% swojej energii elektrycznej przy użyciu wyłącznie energii wiatrowej i słonecznej. Obecni światowi liderzy w dziedzinie energii słonecznej to
Jemen z około 15%,
Chile z 13% i
Australia z 12%.
Zużycie węgla wzrosło w ubiegłym roku w wyniku ciągłego wzrostu zakupów Chin.
Wynika to także z powodu ożywienia gospodarki światowej i związanego z nią zapotrzebowania na energię elektryczną. W wartościach bezwzględnych wzrost światowego zapotrzebowania na energię elektryczną w 2021 r. był największym, jaki kiedykolwiek zaobserwowano. Niestety, wzrost energii wiatrowej i słonecznej — również największy, jaki kiedykolwiek zaobserwowano - zaspokoił zaledwie 29% zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.