Czas na satelity Starlink 2.0

dodano: 2022-06-06 15:20
autor: Jan Borejko | źródło: SpaceX

High speed starlink satelita 360px.jpg Elon Musk potwierdził, że SpaceX zbudował pierwszego satelitę Starlink 2.0, który będzie znacznie większy i potężniejszy niż dotychczasowe wersje satelitów Starlink. Jednak większa rakieta Starship jest jedynym sposobem, w jaki SpaceX będzie w stanie wprowadzić masową produkcję większych satelitów Starlink 2.0 na orbitę. Kiedy pierwszy start z większymi Starlinkami? I jaką rakietą?

Starlink


Nowy projekt satelity Starlink ma 7 m długości i masę startową 1250 kg.
Obecny satelita Starlink lecący rakietą Falcon 9 ma jest znacznie mniejszy - jego masa startowa to tylko 260 kg. Zaletą mniejszej masy startowej  pierwszej generacji satelitów Starlink jest to, że SpaceX może w luku bagażowym rakiety umieścić aż 60 satelitów, co pozwoliło mu szybko zbudować tę konstelację, by oferować usługi i zacząć zarabiać. Chodziło o szybki zwrot z inwestycji, która kosztuje miliardy dolarów.

Okazuje się, że obecna platforma rakiety Falcon 9 używana do startów Starlink pierwszej generacji, nie ma szans na wyniesienie satelitów nazywanych Starlink 2.0. 

Nie pomagają opóźnienia w formalnym zatwierdzeniu wystrzelenia rakiety Starship - to jedna z większych rakiet, jaką kiedykolwiek zbudowano. Składa się z dwóch etapów: pierwszego stopnia o nazwie Super Heavy i drugiego stopnia o nazwie Starship. Amerykańska FAA przeprowadza przegląd środowiskowy rakiety Starship wielokrotnego użytku - końcowy raport na jej temat ma się ukazać około 13 czerwca. FAA twierdzi, że nie ma gwarancji, że zostanie wydana zgoda na start.

SpaceX ma plan B 
Teoretycznie może wystrzeliwać rakiety Starship z Florydy, ale po zbudowaniu nowej infrastruktury, a to będzie trwało. Pola startowe rakiet na Cape Canaveral i Kennedy Space Center na Florydzie są już zatwierdzone do prowadzenia działalności wynoszenia ładunków rakietami - tu nie ma żadnych ograniczeń. Ale podczas tej budowy nastąpiłyby nieuniknione opóźnienia o kolejne 6-8 miesięcy, a SpaceX chciałoby uniknąć kolejnej inwestycji, bo będzie kosztowna i czasochłonna.

Starlink otrzymał zgodę na uruchomienie usług Internetu satelitarnego w Nigerii i Mozambiku, a także na Filipinach. Licencja w Nigerii obowiązuje przez 10 lat.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...