SpaceX kolejny raz udanie wynosi 53 satelity Starlink [wideo]

dodano: 2022-06-18 00:27
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX/Spaceflight Now

Starlink 2022 Cape Canaveral Falcon 9 360px SpaceX ponownie udanie wystrzelił rakietę wielokrotnego użytku Falcon 9 z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie, wynosząc na orbitę 53 kolejne satelity internetowe Starlink w ramach misji Starlink 4-19. Start z pola startowego LC-39A nastąpił 17 czerwca o godz. 16:09 GMT. Zanosi się na gorący weekend z 3 startami Falcon 9 po kolei, ale także innych rakiet, co widać w tabeli na grafice.

Nadchodzące starty rakiet fot Spaceflightnow 760px


Piątkowy start Falcon 9 rozpoczyna pracowity weekend dla SpaceX, z dwoma kolejnymi lotami Falcon 9 w sobotę i niedzielę z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii, a następnie ze stacji kosmicznej Cape Canaveral, na południe od Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego.

Wraz z piątkową misją SpaceX wystrzelił już 2706 satelitów internetowych Starlink, w tym prototypy i jednostki testowe, które nie są już w użyciu, prawie o rząd wielkości więcej statków kosmicznych niż jakakolwiek inna flota statków kosmicznych. Start to 48. misja SpaceX poświęcona wynoszeniu satelitów Starlink na orbitę.

Około 8 i pół minuty po starcie z Cape Canaveral 1. stopień rakiety udanie wylądował na statku bezzałogowym „A Shortfall of Gravitas” około 650 km. 

Pierwszy stopień rakiety oznaczony B1060.13, ustanowił nowy rekord, stając się najczęściej latającym elementem floty rakiet wielokrotnego użytku SpaceX. Zadebiutował 30 czerwca 2020 r. podczas wyniesienia satelity nawigacyjnego GPS dla wojska USA, a następnie ponownie poleciał we wrześniu i październiku 2020 r. w misjach Starlink. Został wystrzelony 6 razy w 2021 roku przy okazji wyniesienia satelity Türksat 5A, 4 misji Starlink i misji SpaceX Transporter 2. Piątkowa premiera była 4. lotem w 2022 r. - wszystkie z misjami dla Starlink.

Piątkowy start był pierwszym, który umieścił satelity Starlink na eliptycznej orbicie transferowej o niższej wysokości od startu w lutym br., kiedy opór aerodynamiczny wywołany burzą słoneczną spowodował, że prawie 40 satelitów Starlink ponownie weszło w atmosferę wkrótce po wystrzeleniu. Od tego czasu wszystkie starty Starlink SpaceX trafiały na wyższą orbitę w celu rozmieszczenia satelitów bez ew. utraty z powodu burzy słonecznej.


 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...