Indyjska rakieta wyniesie satelity OneWeb

dodano: 2022-07-04 13:34
autor: Janusz Sulisz | źródło: OneWeb/ISRO

ISRO Indie logo 360px Indie potwierdziły, że będą aktywnie uczestniczyć w wynoszeniu na orbitę satelitów internetowych OneWeb (dodać należy, że Indie zostały udziałowcem tego operatora). Największa indyjska rakieta GSLV Mk3 zostanie wystrzelona w październiku 2022 r. i ponownie w styczniu 2023 r., by wynieść satelity OneWeb na niską orbitę (LEO). Szczegóły zostaną podane przed startem.

ISRO Oneweb satelita rakieta indyjska 760px


Dr S. Somanath, przewodniczący indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO), potwierdził zamówienie od firmy OneWeb i wyjaśnił, że październikowy start rakiety będzie dziewiczym lotem rakiety.

Rakieta GSLV Mk3 jest większym rozwinięciem dobrze znanej wersji PSLV.
Rakieta PSLV może przewozić ładunki o wadze około 1750 kg, ale mocniejszy GSLV może obsłużyć do 4000 kg masy startowej i umieścić ten ładunek na orbicie geostacjonarnej.

Pojawiły się też informacje, że OneWeb będzie korzystać z rakiet 2. generacji Relativity Space, ale dopiero od 2025 roku. Relativity Space ogłosiła, że ​​OneWeb podpisał umowę na usługi wynoszenia satelitów OneWeb Gen 2 przy pomocy rakiety nośnej wielokrotnego użytku Relativity Terran R, który zawiera wiele części drukowanych w 3D.

Flota satelitów OneWeb wymaga natychmiastowego ((jak najszybszego) umieszczenia na orbicie 648 satelitów. Około 2/3 satelitów OneWeb jest już w kosmosie, chociaż 36 satelitów zostało „skonfiskowanych” przez Rosję na początku wojny w Ukrainie i znajduje się na terenie kosmodromu w Bajkonurze.

Ale OneWeb już planuje kolejną flotę większych satelitów, które mają obejmować także satelity nawigacyjne. Okazuje się, że OneWeb będzie nie tylko świadczył usługi Internetu satelitarnego, ale także usługi nawigacji satelitarnej.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

289 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 390 zł Więcej...